Звіти
Ефективність роботи парламентських комітетів: підсумки двох років діяльності
Найпродуктивнішим за кількістю розроблених законопроектів став Комітет з питань податкової та митної політики, втім, найчастіше схвалення Президента здобували законодавчі ініціативи Комітету в закордонних справах. Помітним є прогрес у оприлюдненні інформації про свою роботу на веб-сайтах комітетів. Водночас депутати і надалі працюють на полі чужих комітетів. Такими є висновки моніторингу роботи комітетів Верховної Ради України за два роки.
БІЛЬШЕ ФОТО ТУТ: goo.gl/MeqCGk
Участь в роботі комітетів Верховної Ради є одним з найбільш важливих аспектів законодавчої діяльності народного депутата України. А якість рішень, які приймаються в сесійній залі, прямо залежить від професійності роботи парламентаря в комітетах.
З початку каденції Верховної Ради восьмого скликання, з грудня 2014 року по листопад 2016 року, 27 парламентських комітетів розробили 15 284 законопроекти. "Більшість з них стосувалася сфери відання Комітету з питань податкової та митної політики (719), Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (478), Комітету з питань бюджету (395), Комітету з питань правової політики та правосуддя (385), Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення (257) ", – зазначила Анастасія Константинівська, аналітик проекту РАДА Громадянської мережі ОПОРА.
Разом з тим Президент підписав найбільше законопроектів, поданих Комітетом у закордонних справах (52), Комітетом з питань податкової та митної політики (50), Комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (47) та Комітетом з питань бюджету (47). Якщо аналізувати відсоток законопроектів, які набули чинності, від загальної кількості напрацювань, то лідерами є Комітет у закордонних справах (68%), Комітет з питань європейської інтеграції (65%), Комітет з питань національної безпеки і оборони (23%), Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики (19%), Комітет з питань запобігання і протидії корупції (19%) та Комітет з питань культури і духовності (16%).
Найкраще народні депутати відвідували засідання Комітету з питань науки і освіти, Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, Комітету з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України, найгірше – Комітету з питань національної безпеки і оборони, Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин та Комітету з питань правової політики та правосуддя. Найбільш дисциплінованими депутатами є представники фракції “Народний фронт” та “Об’єднання “Самопоміч”. Водночас В’ячеслав Богуслаєв, "Воля народу" (Комітет з питань національної безпеки і оборони), Юрій Бойко, "Опозиційний блок" (Комітет у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю) і Олександ Пресман, "Партія "Відродження" (Комітет з питань бюджету), пропустили всі засідання комітету; були присутні на лише одному із засідань Михайло Добкін, "Опозиційний блок" (Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування) та позафракційні депутати Костянтин Жеваго (Комітет з питань правової політики та правосуддя) і Андрій Білецький (Комітет з питань національної безпеки і оборони). На всіх засіданнях своїх комітетів за два роки роботи були присутні 14 парламентарів.
За словами аналітика ОПОРИ Анатолія Бондарчука, для якісної роботи парламентаря необхідна наявність у нього фахових компетенцій. Тому вагомим критерієм моніторингу ефективності роботи народних депутатів є частка законопроектів, які стосуються сфери відання їхніх комітетів. Так, представники фракцій "Народний фронт" та "Об’єднання "Самопоміч" до своїх комітетів підготували по 28% від загальної кількості законодавчих розробок депутатів цих політичних сил. У той же час найменше законопроектів до своїх комітетів готують позафракційні депутати.
Серед п’ятірки народних депутатів, які підготували найбільше законопроектів, що стосуються сфери відання комітету, в складі якого вони працюють, три депутати є членами Комітету з питань податкової та митної політики (Тетяна Острікова ,"Об’єднання "Самопоміч" – 54, Олександр Кірш, "Народний фронт" – 51 та Ніна Южаніна, "Блок Петра Порошенка" – 41 законопроект), по одному входять до Комітету з питань промислової політики та правосуддя (голова Комітету Віктор Гласюк – 39 законопроектів) та до Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (Микола Паламарчук, "Блок Петра Порошенка" – 39 законопроектів).
Водночас найбільше законопроектів, які не стосуються предмету відання комітету, в складі якого працює депутат, підготували член Комітету з питань податкової та митної політики Олег Ляшко (Радикальна партія) – 137, член Комітету з питань бюджету Юрій Левченко (позафракційний) – 131, член Комітету з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк (Радикальна партія) – 123, член Комітету з питань податкової та митної політики Михайло Головко (позафракційний) – 120, член Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Юрій Бублик ("Блок Петра Порошенка") – 107.
"Станом на листопад 2016 року, 30 народних депутатів мають позитивну різницю кількості розроблених законопроектів, що стосуються предмету відання комітету, у складі якого вони працюють, – відзначив Анатолій Бондарчук. – Ще 4 депутати мають однакову кількість законопроектів, підготовлених до свого та інших комітетів. А найбільшу позитивну різницю за цим критерієм продемонстрували чотири депутати з Комітету з питань податкової та митної політики та один з Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності – Ніна Южаніна (29), Микола Паламарчук (27), Олександр Кірш (25), Тетяна Острікова (17) та Михайло Кобцев (13)".
Відповідно до результатів дослідження ОПОРИ щодо прозорості роботи комітетів, половина комітетів оприлюднює менше 50% інформації, котра має розміщуватися на їхніх сайтах. Всього 13 комітетів оприлюднюють більше 50% такої інформації, ще 13 комітетів – менше 50%. Позицію між цими групами обіймає Комітет з питань охорони здоров’я, на сайті якого оприлюднюється половина з необхідної інформації. "Це говорить про те, що обсяг даних, які надають про свою роботу комітети досі є недостатнім. Якщо ж порівнювати з результатами аналогічного дослідження у травні 2015 року, то обсяг інформації, яку почали оприлюднювати на своїх сайтах комітети, дещо збільшився. У травні лише 9 комітетів розміщували на своїх ресурсах більше 50% інформації, а менше – 18 комітетів", – коментує Анатолій Бондарчук.
Найкращими у "відкритості" інформації про свою діяльність є Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин та Комітет з питань правової політики та правосуддя. Найгірші показники демонструють Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин, Комітет з питань транспорту та Комітет з питань національної безпеки і оборони. Також помітним є прогрес у оприлюдненні інформації про свою роботу на веб-сайтах Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, Комітету в закордонних справах, Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.
ЗВІТ ЕФЕКТИВНІСТЬ РОБОТИ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ КОМІТЕТІВ
За коментарями звертайтеся: Анатолій Бондарчук, аналітик ОПОРИ, тел. 096 918 74 08.
Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.