Як Верховна Рада стає відкритішою
На координаційній зустрічі представників проектів міжнародної технічної допомоги обговорено проміжний звіт діяльності ініціативи на виконання Плану дій з реалізації Декларації відкритості парламенту.
План дій з реалізації Декларації відкритості парламенту розроблено українськими організаціями моніторингу парламентської діяльності (ОПОРА, ЧЕСНО, TransparencyInternational Україна, Ейдос, Інститут МедіаПрава) спільно з Верховною Радою за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. Цей план включає в себе 20 зобов’язань між парламентом і громадянським суспільством за такими напрямами: 1) доступ до інформації; 2) залучення громадян до парламентських процесів;3) звітність; 4) технології та інновації.
На сьогодні до проекту «Відкритий парламент» долучені народні депутати, представники Апарату Верховної Ради, українські та міжнародні громадські організації.
Координатор громадської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська презентувала попередні показники законотворчої активності Верховної Ради за півтора роки діяльності та розповіла про громадські інструменти для моніторингу парламенту, зокрема, презентувала Портал відкритих даних Верховної Ради України, до розробки якого долучилися ОПОРА та Апарат Верховної Ради за сприяння Програми розвитку ООН в Україні. Це веб-ресурс, на якому в структурованому вигляді містяться більше 110 базових наборів відкритих парламентських даних про законодавство, законопроекти, пленарні засідання, народних депутатів України та інше. «На основі цих даних можна створювати аналітичні продукти та веб-інструменти, які б надавали інформацію про роботу парламенту в максимально доступному вигляді»,- наголосила промовець.
Окрім того О. Айвазовська розповіла про сайт для аналізу голосувань депутатів “Вони голосують для тебе”, створений для відслідковування політичних позицій народних депутатів та парламентських фракцій щодо окремих законопроектів та державних політик - децентралізації і декомунізації, Державного бюджету-2016 та реформи державної служби,відкликання партіями депутатів місцевих рад тощо. Промовець зазначила, що цей сайт - відкрита громадська платформа, де кожен може запропонувати свою власну “політику” і побачити її на сайті, а усі дані , що містяться на цьому ресурсі, доступні для завантаження у форматі відкритих даних.
Аналітик ОПОРИ Анатолій Бондарчук у своєму виступі представив показники ефективності й прозорості парламентських комітетів, зокрема, наголосив, що депутативсіх без винятку фракцій розробляють більше законопроектів не для комітетів, до складу яких вони входять, а для інших комітетів.
За словами Ольги Айвазовської, довіра до українського парламенту з боку суспільства буде вищою, коли законодавча гілка влади працюватиме в прозорий, підзвітний та відкритий спосіб. «Інструменти громадського контролю, якими користуватимуться не лише експерти та аналітики, а й виборці, стимулюватимуть громадян бути більш свідомими під час делегування владних повноважень, а політиків – відповідальними за свої дії», - наголосила промовець.
«Це абсолютно новий за якістю процес в історії українського парламентаризму, коли для реформи та впровадження кращих практик прозорості та відкритості об’єднуються парламентарії, громадськість, журналісти, представники державних органів», - так розпочала свою промову народний депутат України Світлана Заліщук. На її думку, ініціатива «Відкритий парламент» завдяки потужній роботі учасників досягнула вже перших результатів. «Зокрема, у Верховній Раді було виділено спеціалізовані місця для роботи запитувачів з інформацією, в картку законопроекту на веб-сайті парламенту додано новий розділ «Проходження», розроблено механізм та готуються до опублікування тексти депутатських звернень і відповідей на них також на сайті. Найближчим часом планується запуск Порталу відкритих даних парламенту, де інформація про народних депутатів, законопроекти, фінансові та адміністративні дані буде оприлюднена в повному обсязі та у машинночитанному форматі», - підсумувала парламентарій.
Керівник проекту ОПОРИ РАДА Олена Рибій представила перші результати моніторингу діяльності 105 депутатів-мажоритарників, на основі яких виходять щомісячні рейтинги депутатів щодо показників законодавчої роботи та роботи безпосередньо у округах. Окрім того, Олена презентувала Всеукраїнську Мапу контактів приймалень 198 депутатів-мажоритарників та парламентських партій, яка покликана активізувати взаємодію громадян на місцях з народними депутатами та представниками парламентських партій у регіонах.
На думку голови ради "Лабораторії законодавчих ініціатив" Ігоря Когута, завдяки спільній роботі народних депутатів, громадських організацій, Голови Верховної Ради, Апарату парламенту та інших державних інституцій за перші три місяці клопіткої роботи ініціативі «Відкритий парламент» вдалося досягнути чимало у втілення в життя інколи досить непростих, натомість дуже важливих рішень для більшої відкритості роботи парламенту та зручного доступу до інформації пересічного громадянина.