Новини

На засіданні Комітету розглянули рішення, яке суперечить логіці процесу децентралізації

На засіданні Комітету розглянули рішення, яке суперечить логіці процесу децентралізації

xВ Україні триває реформа місцевого самоврядування та процес децентралізації, який передбачає передачу повноважень вирішувати місцеві проблеми на низовий, базовий рівень – рівень громад. Окрім повноважень, новоутворені громади будуть забезпечені власними фінансовими ресурсами, достатніми, щоб ці проблеми вирішувати самостійно. Нові об’єднані громади отримають такі самі повноваження та фінансові ресурси, що їх мають міста обласного значення. Проте, незважаючи на це, окремі міста, які є потенційними центрами об’єднаних громад, хочуть отримати також статус міст обласного значення.

Паралельно в Україні відбулася реформа міжбюджетних відносин, яка започаткувала нові правила розмежування податку на доходи фізичних осіб між Державним бюджетом та місцевими бюджетами різних рівнів. У грудні 2014 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо реформи міжбюджетних відносин)». Відповідно до внесених змін, тепер 25% надходжень ПДФО потрапляють до Державного бюджету, 15% – до обласних бюджетів та 60% – до бюджетів міст обласного значення та районів. ПДФО повністю забрали в міст районного значення, сіл та селищ. Раніше до бюджету міст обласного значення потрапляло 75% ПДФО, районного бюджету – 50% податку, обласного бюджету, бюджету сіл, селищ та міст районного значення – 25% Державного бюджету – 0%.

Ще особливістю цієї реформи є те, що у об’єднаних територіальних громадах, як і у містах обласного значення, залишатиметься 60% ПДФО. Це, у свою чергу, є серйозним економічним фактором для того, щоб процес об’єднання територіальних громад був безальтернативним, зокрема, для міст районного значення, сіл та селищ, які залишилися без податку на доходи фізичних осіб. Для того, щоб залучити додаткові фінансові ресурси, зокрема, ПДФО та інші місцеві податки, передбачені даною реформою, їм потрібно кооперуватися та створювати нові територіальні громади.

Разом з тим, в Україні не була відмінена норма, яка дозволяє містам районного значення отримати статус міст обласного значення, якщо вони відповідають певним критеріям. Такі критерії містяться у положенні «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР». У документі зазначено, що до категорії міст обласного підпорядкування може бути віднесено міста, які є економічними і культурними центрами та мають розвинуту промисловість, комунальне господарство, значний державний житловий фонд, з кількістю населення понад 50 тисяч чоловік.

У окремих випадках, до категорії міст обласного підпорядкування також можуть бути віднесені міста з кількістю населення менш як 50 тисяч, якщо вони мають важливе промислове, соціально-культурне та історичне значення, близьку перспективу економічного і соціального розвитку, зростання кількості населення.

16 вересня відбулося засідання Комітету з питань державного будівництва регіональної політики та місцевого самоврядування, на якому депутати розглянули подання про віднесення міст Галич (Івано-Франківська область), Балта та Біляївка (Одеська область) до категорії міст обласного значення. Згідно перспективного плану формування територій громад Одеської та Івано-Франківської областей міста Балта, Біляївка та Галич можуть стати центрами об’єднаних територіальних громад. Проте, дані міста, які є потенційними центрами об’єднаних громад, хочуть отримати статус міст обласного значення.

Під час обговорення, Олена Ледовських зазначила, що Комітету варто підняти питання щодо відміни такої категорії міст «як міста обласного значення». За її словами, на даному етапі реформи місцевого самоврядування це лише ще більше розбалансує існуючу систему.

Зважаючи на те, що міста Балта та Біляївка перебувають на завершальному етапі об’єднання громад, члени Комітету більшістю голосів прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді України віднести відповідні міста до категорії міст обласного підпорядкування з 20 листопада 2015 року. Що стосується міста Галич, то члени Комітету вирішили відкласти розгляд даного питання так, як ще не всі сільські ради, які відповідно до перспективного плану формування територіальних громад області, прийняли рішення про об’єднання в одну територіальну громаду.

Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.