Новини
Комітет з питань науки і освіти повернув на доопрацювання законопроект про граничний вік працівників освіти
У середу, 17 липня, відбулося засідання Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти. З-поміж інших питань, Комітет розглянув законопроект №2026а «Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення граничного віку перебування на посадах науково-педагогічних та педагогічних працівників навчальних закладів» (автори – н.д. Олександр Співаковський, Роман Мацола та ін.), який передбачає встановлення граничного віку перебування на посадах для працівників навчальних закладів.
Законопроектом пропонується поетапне встановлення граничного віку для перебування на посадах наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників, шляхом внесення відповідних змін до законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про вищу освіту».
- Молоді люди, нова генерація, повинні мати доступ до адміністративних та академічних посад, - говорить співавтор законопроекту, народний депутат Олександр Співаковський. – Проте, як показує проведене нами дослідження, 64% людей, які займають керівні посади у вищих навчальних закладах України, досягли пенсійного віку. За 24 роки незалежності ми маємо ситуацію, що проходить старіння цієї ланки. А молоді спеціалісти повинні бачити перспективи розвитку.
Олександр Співаковський навів приклад досвід сусідньої Польщі, де граничний вік встановлений граничний вік для ректорів ВНЗ – 67 років.
Законопроектом пропонується до 31 грудня 2019 року встановити граничний вік перебування на посадах для керівників відповідних закладів освіти та їх структурних підрозділів (ректорів, проректорів, директорів, деканів, завідувачів кафедри, завідувачів, начальників та їх заступників, директорів бібліотек вищих навчальних закладів) 67 років; для наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників – 69 років, а для осіб, що перебувають на посадах професора та яким присвоєне таке вчене звання – 72 роки. А з 1 січня 2020 року встановити для означених осіб строк перебування на посадах, відповідно – 65, 67 та 70 років.
Присутній на засіданні Комітету міністр освіти і науки України Сергій Квіт висловив підтримку цьому законопроекту.
Голова Комітету Лілія Гриневич зауважила, що таку норму, на її думку, не правильно застосовувати для дошкільної освіти, яка тримається на працівниках пенсійного віку.
- Якщо ми заборонимо людям віком понад 65 років працювати у дошкільних закладів, а, подекуди, й у школах – матимемо серйозні проблеми. У Києві, наприклад, і вакансії є.
Проте Олександр Співаковський зазначив, що вакансії, фактично, створюються штучно, адже молодим спеціалістам, коли вони влаштовуються на роботу дають лише по 12-14 годин, а пенсіонери мають по 30-32 години. «У нас запущений механізм старіння, а ми маємо запустити механізм омолодження», - сказав Олександр Співаковський.
В ході обговорення законопроекту відбулася словесна перепалка, яку розпочав член Комітету науки і освіти, народний депутат Володимир Литвин. Він дуже емоційно відреагував на слова представника Інституту Вищої освіти Національної академії педагогічних кадрів України Юрія Вітренка про те, що «працівники пенсійного віку там сидять і молодим немає дороги».
- Вони не сидять, вони працюють, - обурився Володимир Литвин. – Ви слова підбирайте! Бо це Вас можна спитати, чого Ви у такому віці тут сидите. Ви підіть хоч в одну школу в селі. Можу Вас завезти на округ, в глибинку. І ви побачите, що вони дітей тримають, і населені пункти. А Ви кажете «сидять, позаймали…». Це Ви сидите, позаймали!
- Це Ви позаймали, - спокійно відповів пан Вітренко.
Голова Комітету Лілія Гриневич також висловила ідею підписувати короткотерміновий контракт з працівниками пенсійного віку й у випадку поганої роботи такого працівника, його можна попередити й він піде з цієї роботи.
Олександр Співаковський, у відповідь на зауваження Володимира Литвина про передчасність такого кроку як встановлення граничного віку, зазначив, що «можливо для дошкільної та середньої освіти ці норми приймати зарано, але стосовно Вищої освіти – необхідно», а член Комітету Іван Кириленко запропонував повернути законопроект на доопрацювання й розробити разом з Міністерством освіти більш досконалий закон.
У підсумку Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 3 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення граничного віку перебування на посадах науково-педагогічних та педагогічних працівників навчальних закладів (реєстр. № 2026а від 04.06.2015 р.), повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.
Крім цього Комітет з питань науки і освіти прийняв рішення по ще одному законопроекту авторства Олександра Співаковського - №2281а «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо формування штатного розпису вищих навчальних закладів. Він пропонує законодавчо визначити, що при формуванні штатного розпису вищих навчальних закладів державної форми власності (крім дослідницьких університетів), чисельність посад науково-педагогічних працівників встановлюється відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України нормативів чисельності осіб, які навчаються, на одну посаду науково-педагогічного працівника.
Згідно висновку Комітету, прийняття цього законопроекту сприятиме динамічному суспільному та економічному розвитку держави через формування висококваліфікованого людського капіталу, забезпеченню вищими навчальними закладами високого рівня освітньої діяльності та збереженню в штаті висококваліфікованих науково-педагогічних працівників.
Комітет рекомендував Верховній Раді прийняти цей законопроект за основу.
Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.