Новини

А як у них? Парламентські бібліотеки

А як у них? Парламентські бібліотеки

 

США

Бібліотека Конгресу вважається найбільшою бібліотекою у світі за площею книгосховищ, має три будівлі, заснована у 1800 р. Нараховує близько 158 млн. найменувань на 470 мовах світу, серед яких – книги, журнали і газети, карти, манускрипти, фільми, звукозаписи тощо.  Слугує потребам членів Конгресу США (обох палат – Палати представників та Сенату), але де факто є національною бібліотекою США з вільним для громадян доступом. Інтер’єри бібліотеки такі ж вражаючі, як і колекції книжок, ця будівля є прикладом американського неокласичного стилю. Підземні тунелі поєднують усі три будівлі бібліотеки. У 2013 р. Бібліотека надала відповіді на більш ніж 636 тис. запитів від конгресменів та доставила до парламенту близько 23 тис. книжок зі своїх колекцій. 

У бібліотеці є спеціальний відділ виключно для потреб депутатів Конгресу - Дослідницька служба Конгресу (The Congressional Research Service (CRS). Вона забезпечує політичний і правовий аналіз/експертизу для комітетів і членів обох палат парламенту США. Серед її послуг:

  • доповіді з основних питань поточної політики;
  • конфіденційні доповідні записки та рекомендації;
  • семінари та практикуми;
  • експертні висновки;
  • відповіді на індивідуальні запити.

У США є також окремі закриті бібліотеки лише для членів парламенту та їхніх помічників. Доступ до них  може бути наданий також для акредитованої преси.  

Бібліотека Палати представників (House Library)

Для потреб нижньої палати парламенту діє окрема так звана Бібліотека Палати представників. З 1972 р. вона слугує в якості офіційного сховища усіх законодавчих документів Палати представників з часів першого скликання парламенту США. Колекція бібліотеки включає:

  • більше 200 тис. друкованих джерел;
  • цифрові бази даних щодо новин і різної інформації про конгрес;
  • дані щодо законодавства і законопроектів, слухань у комітетах, парламентських дебатів, голосувань депутатів на засіданнях;
  • журнали та газети про Конгрес і його діяльність;
  • законодавчі та юридичні довідники;
  • книги авторства депутатів.

Бібліотека Сенату  (United States Senate Library)

Місія та колекція аналогічна до бібліотеки Палати представників.

ВЕЛИКОБРИТАНІЯ

Для депутатів парламенту Великобританії фунціонують окремі закриті для громадськості бібліотеки, що знаходяться у стінах парламенту.

Бібліотека палати Лордів

Для кого доступна: лише для депутатів і їхніх помічників.

Бібліотечний фонд нараховує 60 тис. книжок і журналів, а також електронні ресурси і газети. Регулярно використовується 400 членами верхньої палати британського парламенту. Приміщення бібліотеки також слугують парламентарям як конфіденційний простір - для розмов, переговорів та обговорень поточних питань життя парламенту. “Кімната королеви” - основна точка бібліотеки, тут розміщені комп’ютери, списки доступної літератури, а також тут знаходиться персонал бібліотеки – бібліотекарі, науковці та інший допоміжний персонал, який здатний проконсультувати члена парламенту щодо пошуку необхідної йому інформації.

Бібліотека Палати громад

Бібліотечний фонд нараховує 350 тис. книжок, не враховуючи журнали і газети.

Для кого доступна: для депутатів і їхніх помічників. У бібліотеці також є день відкритих дверей для бібліотекарів та працівників інформаційних служб країни.

Основне завдання бібліотеки - науково-дослідницьке: бібліотека Палати громад надає неупереджені інформаційні та дослідницькі послуги для членів парламенту та їх співробітників на підтримку їхніх парламентських обов'язків. Бібліотека відповідає на сотні запитів щодо конкретної інформації кожного тижня. Основний продукт бібліотеки – короткі дослідницькі матеріали, які регулярно друкуються та публікуються на парламентському сайті та містять: огляд основних фактів з різних тем, зокрема що стосуються законодавства, яке розглядається парламентом.

Етапи розвитку бібліотеки:

  1. спочатку бібліотека була “класичним місцем” – у ній зберігалися книжки, до полиць з якими мали доступ парламентарі;
  2. у 20-му столітті вимоги часу змінилися – законодавці стали потребувати більше експертних матеріалів (статистики, експертних висновків, коротких інформаційних даних щодо широкого спектру питань), аніж книжок. Щоб адаптуватися до таких потреб, бібліотека почала надавати експертні, науково-дослідницькі послуги: найняла штат із науковців, юристів, експертів з законодавства, конституційних і статистичних питань, економістів. Їхнім завданням було зібрати інформацію щодо усіх питань, які цікавили депутатів.
  3. З 2005 р. і до сьогодні бібліотека має таку філософію: “депутат вже не має потреби йти до нас, а бібліотека натомість прийде до нього”. Коли після виборів нові депутати вперше переступають поріг парламенту, до них приходить індивідуальна пропозиція від бібліотеки: перелік доступних ресурсів та опитувальна форма – який вид послуг парламентар бажає отримати від бібліотеки?

Бібліотека:

  • розкладає свої матеріали у різних куточках парламенту, де депутати можуть їх побачити і переглянути;
  • проводить зустрічі з групами депутатів або індивідуальні зустрічі з метою виявити їхні потреби у інформації та надати відповідні послуги;
  • розміщує свої рекламні листівки та оголошення щодо презентацій у місцях, де вони можуть потрапити на очі депутатам, наприклад, у ліфтах;
  • запрошує до себе на презентації та консультує членів команди депутатів, які працюють у округах. 

Олена РИБІЙ

Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.