Новини

Перший крок до забезпечення прозорості роботи комітетів зроблено, потрібно робити наступні

Перший крок до забезпечення прозорості роботи комітетів зроблено, потрібно робити наступні

У Верховній Раді зробили крок до забезпечення прозорої роботи парламентських комітетів. Так, 29 січня 2015 року спікер парламенту Володимир Гройсман підписав розпорядження №77 «Про деякі питання висвітлення діяльності комітетів Верховної Ради України та народних депутатів України». У розпорядженні зазначено, що документ прийнято з метою забезпечення відкритості інформації щодо діяльності комітетів Верховної Ради України і народних депутатів України та на період до внесення змін до Регламенту Верховної Ради України та законів України «Про комітети Верховної Ради України», «Про статус народного депутата України».

Підписане розпорядження розширило перелік інформації про роботу парламентських комітетів, яка має оприлюднюватися на веб-сайті Верховної Ради України. Тепер в обов’язковому порядку на сайті парламенту має публікуватися:

  • проект розкладу засідань комітету, складений головою відповідного комітету (розміщується упродовж одного робочого дня після його складення);
  • затверджений на засіданні комітету розклад його засідань на двотижневий термін (розміщується упродовж одного робочого дня після його затвердження);
  • зміни до розкладу засідань комітету (розміщуються не пізніш як за чотири дні до засідання в період між пленарними засіданнями Верховної Ради України і не пізніш як за двадцять чотири години в період, коли проводяться пленарні засідання);
  • протокол і стенограма, а також аудіозапис засідання комітету (розміщуються упродовж п'яти робочих днів з дня проведення відповідного засідання, у разі розгляду проектів кодексів і законопроектів, які містять понад 100 статей, пунктів - не пізніш як за два дні до дня розгляду відповідного законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України);
  • прийняті комітетом акти (розміщуються упродовж трьох робочих днів з дня їх підписання);
  • протокол та стенограма слухання в комітеті (розміщуються упродовж, як правило, десяти, але не пізніше двадцяти днів з дня проведення слухання).

Варто зазначити, що до підписання даного розпорядження у жодному нормативно-правовому акті, який регулює роботу народних депутатів та комітетів ВРУ, зокрема, ЗУ «Про комітети Верховної Ради» не був визначений перелік інформації, яка має публікуватися сайтах комітетів. Проте, у законодавстві є норми, які зобов’язують парламентські комітети поширювати інформацію про свою роботу. Так, ч.2 ст.9 ЗУ «Про комітети Верховної Ради України» передбачає обов’язкове розміщення інформації про діяльність комітетів на офіційному веб-порталі парламенту, але на практиці, на веб-сайті парламенту публікується лише довідкова інформація про комітети. Замість матеріалів про засідання та прийняті рішення, портал пропонує базові дані про персональний склад комітету, підстави його створення та контакти секретаріату комітету.

Також законодавство передбачає, що комітети мають право поширювати у встановленому порядку інформацію про свою діяльність через власні веб-сторінки (ч.3 ст.9 ЗУ «Про комітети Верховної Ради України»). Проте, цим правом користуються не всі комітети. За час роботи Верховної Ради VII скликання також 4 комітети взагалі не спромоглися створити власні сайти та фактично не оприлюднювали дані про свою роботу в мережі Інтернет. Це Комітет з питань економічної політики, Комітет у закордонних справах, Комітет з питань охорони здоров'я, Комітет з питань транспорту і зв'язку. Що стосується тих комітетів, які мали власні веб-сторінки, то через відсутність переліку інформації, яка має оприлюднюватися, рівень висвітлення даних на персональних веб-сайтах комітетів суттєво відрізнявся. Тому у комітетах на власний розсуд вирішують, яку інформацію оприлюднювати, а яку – ні.

Відсутність норми про обов’язкове оприлюднення стенограм та протоколів засідань комітетів також вплинуло на рівень оприлюднення цих документів на сайтах комітетів. Як і у попередньому випадку, одні комітети оприлюднювали стенограми та протоколи, інші – ні.

Щоб змінити ситуацією з відсутністю суспільно важливої інформації про діяльність комітетів потрібно сформувати уніфіковані вимоги до форми та змісту інформації, яка має бути оприлюднена на сайтах комітетів. Відсутність чітких законодавчих вимог щодо інформації, яка має бути оприлюднена, дає можливість уникнути будь якої відповідальності за обмеження комітетами суспільно-важливих даних. Для вирішення даної проблеми потрібно врегулювати дане питання на законодавчому рівні, зокрема, внісши зміни до ЗУ «Про комітети Верховної Ради України». У новій редакції закону з однієї сторони необхідно передбачити норму про обов’язковість створення кожним комітетом власної веб-сторінки, з іншої – чіткий перелік інформації, яка має на них оприлюднюватися.

Громадянська мережа ОПОРА, протягом роботи Верховної Ради України VII скликання, здійснювала дослідження прозорості роботи парламентських комітетів та наповнення ними власних веб-сайтів. Після кожного з етапів дослідження організація надсилала рекомендації парламентським комітетам щодо підвищення рівня висвітлення інформації на їхній веб-сайтах. Після цього, комітети починали у середньому на 7% більше оприлюднювати інформації щодо своєї діяльності.

Пропозиції враховували вимоги національного законодавства, міжнародні та демократичні практики оприлюднення публічних даних. Комітетам було запропоновано дотримуватися єдиних стандартів наповнення сайтів та надано аргументований перелік необхідної до оприлюднення інформації. В рекомендаціях особлива увага була приділена забезпеченню висвітлення інформації, що стосуються законопроектної роботи, обов’язку комітетів систематично інформувати громадськість та ЗМІ про дату та час своїх засідань, порядок денний, прийняті рішень, а також необхідності оприлюднення стенограм та протоколів засідань. Частина цих рекомендацій була відображена у розпорядженні голови Верховної Ради.

Проте, на думку Громадянської мережі ОПОРА з метою підвищення рівня прозорості роботи комітетів на законодавчому рівні закріпити вимогу щодо обов’язково оприлюднювалася наступної інформації:

  • Персональний склад Комітету та підкомітетів. Контакти членів комітету (телефон, електронна пошта, місцезнаходження робочого кабінету або депутатських приймалень).
  • Персональний склад секретаріату Комітету та його обов’язки. Контактні дані всіх працівників секретаріату Комітету (службові телефони та електроні пошти).
  • Біографічні відомості (дата народження, освіта, досвід роботи, сімейний стан, судимість, фото, партійна приналежність) про членів Комітету.
  • $Перелік нормативно-правових актів, які регламентують діяльність Комітету; предмет відання, функції, права та обов’язки Комітету та членів Комітету; повноваження підкомітетів. Перелік законопроектів з підготовки яких Комітет визначено головним та перелік законопроектів, до яких Комітет має подати власні пропозиції, інформацію про стадії розгляду законопроектів та інформацію про розподіл законопроектів між підкомітетами.
  • План роботи Комітету та звіт про роботу за кожну сесію. Статистика відвідуваності депутатами засідань Комітету.
  • Персональний склад дорадчо-консультативних органів при Комітеті (за умови наявності) та їх повноваження.
  • Порядок доступу (акредитації) на засідання Комітетів та підкомітетів для представників ЗМІ, інститутів громадянського суспільства та громадян.

Ще одним важливим питанням, яке потребує врегулювання на законодавчому рівні є забезпечення для представників ЗМІ, громадських організацій та громадян вільного доступу на засідання комітетів, підкомітетів, робочих груп, комітетських слухань та інших робочих органів парламентських комітетів. Законом «Про доступ до публічної інформації» передбачено право на доступ до публічної інформації через забезпечення доступу до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень. На практиці, це право часто обмежувалося необхідністю додаткового погодження присутності представників ЗМІ та ІГС з головою Комітету чи уповноваженим представником.