Новини

Помічники народних депутатів Донеччини: попередній досвід та участь у політичному житті

Згідно до ст.34 ЗУ «Про статус народного депутата» народний депутат може мати до ТРИДЦЯТИ ОДНОГО помічника-консультанта. При чому на чотирьох з них поширюється дія ЗУ «Про державну службу», відповідно їм може бути присвоєний сьомий ранг державного службовця четвертої категорії, що прирівнюється до таких посад як заступник начальника управлінь міністерств та керівників управлінь обласних державних адміністрацій. Скільки помічників-консультантів у депутатів Донеччини та хто вони, спробуємо розібратися.

Тридцять одного помічника-консультанта може долучити до своєї діяльності  кожен з депутатів Верховної Ради. Це майже три футбольні команди, які грають за парламентаря на політичному та громадському полі, допомагаючи йому виконувати передвиборчу програму та вирішувати поточні завдання. Серед них, безумовно, і той, хто завжди знаходиться поряд, займаючись діловодством та контролюючи порядок денний роботи депутата, і той, хто знаходиться на відстані, представляючи інтереси депутата в конкретній громаді чи надаючи консультації щодо роботи тих чи інших органів влади, держпідприємств та ситуації у громадсько-політичному просторі округу.  Крім роботи на засадах держаної служби, помічники-консультанти можуть бути залучені на умовах строкових договорів та на громадських засадах. Кількість цих категорій нардеп визначає самостійно, враховуючи можливості виділених бюджетом на цей напрямок коштів.

Складно навіть переоцінити важливість допомоги помічників для ефективної роботи парламентаря як народного обранця на визначеному окрузі, якщо звісно він з відповідальністю ставиться до свої обов’язків, встановлених законодавством, насамперед, -  обов’язку постійно підтримувати зв'язки з виборцями, вивчати громадську думку, потреби і запити населення,  вносити пропозиції та вживати в межах своїх повноважень заходи щодо їх врахування в роботі органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

Зведена таблиця  по помічникам-консультатнтам депутатів-мажоритарників Донеччини, діяльність яких підпадає під моніторинг ОПОРИ у рамках Програми USAID РАДА:

депутат округ фракція/група З поширенням дії ЗУ «Про державну службу» За трудовим договором На громадських засадах Разом
Юрій Солод 47 Політичної партії «Опозиційний блок» 1 1 17 19
Максим Єфімов 48 Партії «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА» 3 0 18 21
Денис Омельянович 49 Політичної партії «Опозиційний блок» 0 2 2 4
Євгеній Гєллєр 50 «Партії «Відродження» 2 0 4 6

Зауважимо, що згідно з ч.4 ст.34 ЗУ «Про статус народного депутата» парламентарю дозволено зекономлений фонд на оплату праці витрачати на інші цілі, що пов’язані з його діяльністю. Якщо порівняти кількість помічників на платній основі, то коливання стає більш незначним – від двох до трьох максимум. До того ж те, що абсолютна більшість помічників перших двох депутатів працюють на громадських засадах може говорити й про більшу масштабність дій парламентаря, але прямо пропорційної залежності тут звісно немає, якість закладена в особистостях.

Серед найбільш досвідченіших власників посвідчень  помічника-консультанта народного депутата можна виділити Віктора  Мацейко (помічник депутата Дениса Омельяновича), який працює на цій посаді щонайменше – з 2002 року (дані про I-III скликання в Апараті Верховної Ради відсутні). Три останні скликання співпрацює з поточним роботодавцем. До того був помічником у народного депутата від Соціалістичної партії України, котрий балотувався на третю каденцію вже від Блока «Наша Україна».  Четверту  каденцію поспіль записує собі також у послужний список Едуард Андрієвський, який постійно працює у Євгенія Гєллєра. Олена Бахтуріна, також працює на цій посаді четверте скликання, попередньо була помічником-консультантом голови депутатської фракції Партії регіонів у Верховній Раді VII скликання Олександра Єфремова. У свою чергу найдосвідченішими серед помічників-консультантів у Максима Єфімова є Юлія Чумак, котра працює на цій посаді вже другу каденцію. При чому за останнє скликання вона співпрацювала ще з двома колегами по фракції нинішнього керівника – Олексієм Порошенко та Віктором Чумаком.

Згідно до даних Центральної виборчої комісії частина помічників-консультантів брали участь у виборчій кампанії до місцевих рад восени 2015 року. Так за списками партій пройшли в місцеві ради помічники-консультанти Юрія Солода  – Олексій Бабешко (Донецька область, Олександрівська районна рада, Політична Партія "Опозиційний блок”, перший кандидат, на момент обрання - непрацюючий),  Віктор Вінниченко (Донецька область
Слов'янська міська рада, Політична Партія "Опозиційний блок”, Комунальна установа "Регіональне управління капітального будівництва", генеральний директор), Олена Карпушкіна (Донецька область, Слов'янська міська рада, Політична Партія "Опозиційний блок, на момент обрання - непрацююча). Менш вдало закінчилася передвиборча кампанія для Наталії Вербської (Донецька область, Слов'янська міська рада, Політична Партія "Опозиційний блок, Приватне акціонерне товариство "Зевс Кераміка", заступник генерального директора з охорони праці) та
Іоанна Ростова (Донецька область, Слов'янська міська рада, Політична Партія "Опозиційний блок”, Публічно акціонерне товариство "Слов’янський машинобудівельний завод", економіст по забезпеченню відділу матеріально-технічного забезпечення). Окремо серед помічників-консультантів Юрія Солода можна виділити  постать Анатолія Левіта, який є екс-головою Слов’янської міської ради.

Серед штату Євгенія Гєллєра можна виділити лише Алевтину Жук, яка на місцевих виборах успішно балотувалась до Димитрівської міської ради Донецької області за списком Політичної партії «Опозиційний блок». Станом на сьогодні – голова постійно діючої депутатської комісії з питань планування, фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку міста, інвестиційної діяльності, розвитку підприємництва Димитрівської міської ради та паралельно керуюча справами Виконавчого комітету Красноармійської міської ради.

Помічники-консультанти Дениса Омельяновича не зафіксовані у виборчих процесах та не фігурують членами місцевих рад.

Якщо зіставити список помічників члена депутатської фракції партії «Блок Петра Порошенко» Максима Єфімова зі списком керівного складу ПАО «Енергомашспецсталь» (містоутворююче підприємство атомної галузі), де вказана посада народного депутата як Президента компанії, то вбачається співпадіння таких особистостей як Віталій Гніздицький (генеральний директор), Олександр Гончаренко (директор з маркетингу та збуту), Ніна Носенко (директор з якості-начальник ВТК),  Людмила Ульщенко (директор з економічних питань), а Оксана Чернікова згідно до даних ЦВК на момент виборчої кампанії 2015 до місцевих рад вказана як начальник прес-центру зазначеного приватного акціонерного товариства. Досить різноманітно, з іншого боку, виглядає перелік співробітників депутата у політичному розрізі. Так Андрій Безсонний, вищезгаданий Олександр Гончаренко, Ірина Славінська та Ольга Ворощук балотувалися до Краматорської міської ради Донецької області паралельно з Максимом Єфімовим, який дійшов до другого туру виборів міського голови. Але, якщо перші двоє йшли за списком політичної партії «Наш край», то інші були висунуті від Партії пенсіонерів України та Молодіжної партії України відповідно.  На відміну від двох останніх кандидати в депутати від «Нашого краю» отримали депутатські мандати. До того ж Олександр Гончаренко очолів постійну комісію з питань соціально-економічного розвитку, планування, бюджету, фінансів, зовнішньоекономічної діяльності міської ради Краматорська, міста з більш ніж двохсоттисячним населенням.

За коментарями звертайтеся:
 
Денис Миронов, громадський консультант Громадянської мережі ОПОРА у Донецькій області
тел. (050)326-79-52 , email  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
(#рада8; #rada8; #opora; #опора)

 Довідково:

У 2016 році по всій Україні – у 24 областях та м. Києві Громадянська мережа ОПОРА реалізує інформаційно-просвітницький та моніторинговий проект, який здійснюється у рамках Програми USAID РАДА: Підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво, що виконується Фондом Східна Європа. Проект спрямований на залучення громадян до парламентського процесу, підвищення їх поінформованості про діяльність Верховної Ради України, парламентських партій на народних депутатів України. Відбір депутатів, щодо діяльності яких здійснюється моніторинг, відбувався за критеріями пропорційного представництва усіх парламентських сил, гендерного представництва, попередніх показників активності у окрузі.