Дніпро vs Дніпропетровськ у законодавчих ініціативах парламентарів регіону

Згідно з Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» до  Верховної Ради України надійшло одразу два законопроекти, які напряму стосуються зміни назви міста Дніпропетровськ.

Народний депутат України Андрій Денисенко 2 лютого поточного року вніс на розгляд до Верховної Ради Постанову про перейменування міста Дніпропетровська Дніпропетровської області на місто Дніпро. 15 лютого 2016 року Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування за дорученням Голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана розглянув на своєму засіданні дане питання, врахувавши рекомендацію Українського інституту національної пам’яті. Комітет ухвалив рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 29 частини першої статті 85 Конституції України, пункту 8 статті 7 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» перейменувати місто Дніпропетровськ Дніпропетровської області на місто Дніпро, прийнявши за основу та в цілому проект Постанови про перейменування міста Дніпропетровська Дніпропетровської області, внесений народним депутатом України Андрієм Денисенком.

Окрім того, предметом розгляду на засіданні Комітету були проект Постанови «Про збереження найменування міста Дніпропетровськ Дніпропетровської області щодо зміни етимології найменування міста – визначення найменування міста Дніпропетровська за назвою ріки Дніпро та на честь Святого Апостола Петра», внесений народним депутатом України Олександром Вілкулом та рішення Дніпропетровської міської ради «Про перейменування міста Дніпропетровськ в місто Дніпропетровськ», у зверненні до якого також вказувалось про перейменування міста Дніпропетровськ на місто Дніпропетровськ шляхом зміни етимології найменування міста – визначення найменування міста Дніпропетровська за назвою ріки Дніпро та на честь Святого Апостола Петра.

За наслідками обговорення питання щодо перейменування міста Дніпропетровськ, народні депутати України – члени Комітету констатували, що законами України «Про географічні назви» та «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» не передбачено зміну назви населеного пункту шляхом зміни її етимології.

3 березня цього року група народних депутатів, представників трьох різних фракцій, серед яких Олександр Вілкул (Опозиційний блок), Дмитро Колєсніков (Опозиційний блок), Дмитро Шпенов (Опозиційний блок), Костянтин Павлов (Опозиційний блок), Андрій Гальченко (Опозиційний блок), Максим Курячий (Блок Петра Порошенка), Олег Кришин (Народний Фронт) в порядку законодавчої ініціативи внесли на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо перейменування географічних об’єктів шляхом зміни походження (етимології) назви географічного об’єкту з залишенням незмінним написання цієї назви". Зокрема, в проекті Закону пропонується внести наступні зміни, а саме, додати абзац до пункту 7 в статті 7 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки": Перейменування географічних об’єктів, пов’язане з необхідністю приведення назв географічних об’єктів у відповідність вимогам цього Закону може здійснюватися шляхом зміни походження (етимології) назви географічного об’єкту з залишенням незмінним написання цієї назви та надає назві географічного об’єкту інший зміст або тлумачення назви такого географічного об’єкту.

Нагадуємо, перейменування географічних об'єктів здійснюється з урахуванням думки більшості населення, яке проживає на території, де розташовані ці об'єкти, відповідно до закону про референдуми. Наразі, доля перейменування залежить від народних обранців.

 Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.

За коментарями звертайтеся:
Юлія Лисенко, громадський консультант Громадянської мережі ОПОРА у Дніпропетровській області
тел. 050 100 88 91
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
(#рада8; #rada8; #opora; #опора)

Довідково:

У 2016 році по всій Україні – у 24 областях та м. Києві Громадянська мережа ОПОРА реалізує інформаційно-просвітницький та моніторинговий проект, спрямований на залучення громадян до парламентського процесу, підвищення їх поінформованості про діяльність Верховної Ради України, парламентських партій на народних депутатів України. Відбір 100 депутатів, щодо діяльності яких здійснюється моніторинг, відбувався за критеріями пропорційного представництва усіх парламентських сил, гендерного представництва, попередніх показників активності у окрузі.