Звіти
Запоріжжя: аналіз депутатської активності мажоритарників регіону
Пропонується огляд активності депутатів-мажоритарників від Запорізької області, яку можна проаналізувати за кількома критеріями (показниками): кількість поданих законопроектів, депутатських запитів та виступів у парламенті. Зазначимо, що така оцінка активності не претендує на повноту моніторингу всієї депутатської діяльності, не зводиться до інтегративного коефіцієнту або критерію, проте може продемонструвати наочно слабкі та сильні позиції тих чи інших народних обранців.
Серед дев’яти народних депутатів-мажоритарників від Запорізької області є як досвідчені народні обранці, які знаходяться під куполом Верховної Ради вже декілька каденцій та встигли змінити по кілька партій (В’ячеслав Богуслаєв, Володимир Бандуров, Євген Балицький), так і новачки у політиці (Ігор Артюшенко, Сергій Валентиров).
Проаналізувавши показники діяльності народних обранців протягом роботи Верховної Ради VIIІ скликання, ми бачимо, що найбільш дисциплінованими депутатами, які, за даними письмової реєстрації на сайті Ради, беруть участь у абсолютній більшості пленарних засіданнь, є: Ігор Артюшенко, член депутатської фракції ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА" (беззаперечний лідер - 100% відвідування), Володимир Бандуров (99%) та Олександр Пономарьов (88%), які є членами депутатської групи "Воля народу". З іншого боку, менше половини засідань відвідали Вадим Кривохатько, член депутатської фракції ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА" (49%) та В’ячеслав Богуслаєв, член депутатської групи "Воля народу" (28%).
Відвідування засідань ВРУ (за даними письмової реєстрації, %)
Розглянемо активність депутатів, яку ми дослідили за кількома критеріями: кількість поданих законопроектів, депутатських запитів та виступів у парламенті.
За кількістю внесених законопроектів лідером є Володимир Бандуров («Воля народу») – 41. Бандуров є головою підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. Тому низка законопроектів стосується впорядкування питань фінансування заходів з підвищення безпеки ядерних установок, покращення умов соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає в зонах спостереження, щодо тарифу на електроенергію для суб'єктів господарювання в містах-супутниках АЕС, щодо ліцензування діяльності у сфері використання ядерної енергії тощо.
На другому місті з великим відривом знаходиться Микола Фролов (член депутатської фракції ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА") – 21 законопроект. Спектр сфер, які охоплюють ці законопроекти, досить великий – від стимулювання вітчизняного виробництва, залучення прямих іноземних інвестицій та розвитку малого та середнього підприємництва, створення і функціонування вільних митних зон промислового типу та здійснення на їх територіях промислово-виробничої діяльності до фінансування капітальних ремонтів багатоквартирних будинків. Оскільки Микола Фролов також має досвід роботи на посаді ректора Запорізького національного університету, частина активностей депутата стосується сфери освіти: він є співавтором законопроектів про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення можливості вищих навчальних закладів розміщувати кошти на рахунках установ державних банків, про внесення змін до Митного кодексу України щодо підтримки вищих навчальних закладів та наукових установ державної форми власності, евакуйованих із тимчасово окупованої території Донецької або Луганської областей.
Щодо депутатських запитів беззаперечним лідером є Ігор Артюшенко, який має у своєму активі 40 депутатських запитів (по 6 до КМУ і місцевих органів влади, 17 – керівникам міністерств і відомств України, 11 – Генеральному прокурору. Багато запитів стосуються питань декомунізації, порушення виборчого законодавства, прав і свобод громадян України (щодо роз'яснення процедури демонтажу пам'ятника Володимиру Леніну у місті Запоріжжя, питання розслідування незаконного розгону Запорізького Євромайдану 26 січня 2014 року та фактів підкупу виборців у місті Запоріжжя).
Жодного запиту за час своєї каденції не подав член депутатської фракції ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА" Петро Сабашук. Проте він є лідером по кількості виступів з трибуни Верховної Ради (12), головним чином вони стосувалися перевірки ефективності використання бюджетних коштів при будівництві мостових переходів через річку Дніпро в місті Запоріжжя, внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства.
Окремі показники активності народних депутатів-мажоритарників від Запорізької області (2014 – поч. 2016 рр.)
Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.
Довідково:
У 2016 році по всій Україні – у 24 областях та м. Києві Громадянська мережа ОПОРА реалізує інформаційно-просвітницький та моніторинговий проект, який здійснюється у рамках Програми USAID РАДА: Підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво, що виконується Фондом Східна Європа. Проект спрямований на залучення громадян до парламентського процесу, підвищення їх поінформованості про діяльність Верховної Ради України, парламентських партій на народних депутатів України. Відбір депутатів, щодо діяльності яких здійснюється моніторинг, відбувався за критеріями пропорційного представництва усіх парламентських сил, гендерного представництва, попередніх показників активності у окрузі.