Звіти
Прозорість роботи парламентських комітетів: дослідження ОПОРИ
Громадянська мережа ОПОРА у грудні 2014 року – травні 2016 року здійснювала моніторинг роботи парламентських комітетів. Зокрема ОПОРА розробила спеціальну методологію, яка складається з 34 індикаторів, та склала рейтинг прозорості роботи парламентських комітетів. Відповідно до результатів дослідження більшість комітетів оприлюднюють менше половини інформації, котра має розміщуватися на їхніх сайтах. Так, лише 9 комітетів розміщують на своїх веб-ресурсах більше 50% інформації, яка має розміщуватися на сайтах, ще 18 комітетів – менше 50%.
Методологія дослідження
Громадянська мережа ОПОРА розробила методологію оцінки прозорості роботи комітетів Верховної Ради. Вперше вона була застосована для оцінки прозорості роботи комітетів у минулому скликанні українського парламенту. На даний момент методологія включає 34 індикатори. При їх формуванні було враховане Положення про веб-ресурси Верховної Ради України, затверджене Розпорядженням Голови Верховної Ради України №699 від 19 травня 2015 року, де визначений перелік інформації, яка повинна оприлюднюватися на веб-сайтах комітетів. Інша частина індикаторів сформована на онові переліку інформації, яку, на думку Громадянської мережі ОПОРА, доцільно оприлюднювати на веб-сайтах комітетів.
Індикатори, сформовані на основі Розпорядження Голови Верховної Ради України "Про веб-ресурси Верховної Ради України" №699 від 19 травня 2015 року:
- Наявність на сайті інформації про склад і структуру Комітету, зокрема підкомітети.
- Розміщення інформації про діяльність Комітету (засідання Комітету, слухання, "круглі столи" та інші події в Комітеті).
- Оприлюднення на сайті проекту розкладу засідань Комітету, сформованого головою Комітету.
- Розміщення затвердженого на засіданні Комітету розкладу засідань Комітету на двотижневий термін.
- Наявність протоколів засідань Комітету.
- Вчасне оприлюднення протоколів засідань Комітету (розміщуються упродовж п'яти робочих днів після проведення засідання, а в разі розгляду проектів кодексів і законопроектів, що містять понад 100 статей, пунктів – не пізніш як за два дні до розгляду відповідного законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України).
- Наявність стенограми засідань Комітетів.
- Вчасне оприлюднення стенограми засідань Комітету (розміщуються упродовж п'яти робочих днів після проведення засідання, а в разі розгляду проектів кодексів і законопроектів, що містять понад 100 статей, пунктів – не пізніш як за два дні до розгляду відповідного законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України).
- Наявність аудіозаписів засідань Комітетів.
- Вчасне оприлюднення аудіозаписів засідання Комітету (розміщуються упродовж п'яти робочих днів після проведення засідання, а в разі розгляду проектів кодексів і законопроектів, що містять понад 100 статей, пунктів – не пізніш як за два дні до розгляду відповідного законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України).
- Акти, прийняті Комітетом (розміщуються упродовж трьох робочих днів).
- Протокол та стенограма слухання в Комітеті (розміщуються, як правило, упродовж 10 днів, але не пізніше 20 днів з дня проведення слухання).
- Оприлюднення на сайті інформації про законотворчу діяльність: законопроекти, що перебувають на розгляді у Комітеті і винесені на обговорення, та інформації про стан розгляду законопроектів.
- Висновки, рішення, роз'яснення Комітету розміщені на сайті Комітету.
- Оприлюднення на сайті Плану роботи Комітету на поточну сесію.
- Звіти Комітету за попередні сесії розміщуються на сайті Комітету.
- Наявність на сайті інформації щодо забезпечення взаємодії, зворотний зв'язок із Комітетом (електронна форма зворотного зв’язку з Комітетом).
- Фото- та аудіоматеріали, що висвітлюють діяльність Комітету, розміщуються в спеціально створеному розділі на сайті Комітету.
Індикатори, сформовані на основі інформації, яку, на думку Громадянської мережі ОПОРА, доцільно оприлюднювати на сайтах комітетів Верховної Ради України:
- Відеозаписи засідань Комітету.
- Порядок реєстрації представників громадськості для участі у відкритих засіданнях Комітетів.
- Порядок доступу (акредитації) представників ЗМІ на засідання Комітетів та інших їхніх робочих органів.
- Нормативно-правові акти, які регламентують діяльність Комітету.
- Інформація про сферу відання Комітету та його підкомітетів.
- Контакти (телефон, електронна пошта) членів Комітету.
- Контакти (телефон, електронна пошта) працівників секретаріату Комітетів.
- Склад секретаріату Комітету.
- Повноваження секретаріату Комітету.
- Інформація про склад та результати роботи дорадчо-консультативних органів при Комітеті.
- Анонси засідань Комітету.
- Порядки денні анонсованих засідань Комітетів.
- Статистика відвідуваності депутатами засідань Комітету.
- Результати законопроектної роботи підкомітетів.
- На сайті створений розділ "Доступ до публічної інформації", де міститься перелік публічної інформації, форма запитів на публічну інформацію.
- На сайті Комітету забезпечена можливість подати рекомендації до законопроектів від громадян, інститутів громадянського суспільства та інших зацікавлених осіб.
За оприлюднення інформації по кожному індикатору веб-сайт отримував 1 бал, відсутність даних оцінювалася у 0 балів, часткове висвітлення чи посилання на інший ресурс – 0,5 балів.
Результати дослідження
Відповідно до результатів дослідження прозорості роботи комітетів Верховної Ради України VIII скликання, яке здійснювала Громадянська мережа ОПОРА протягом грудня 2014 року – травня 2016 року, більшість комітетів оприлюднюють менше половини інформації, котра має розміщуватися на їхніх сайтах. Так, лише 9 комітетів оприлюднюють на своїх веб-ресурсах більше 50% інформації, яка має розміщуватися на сайтах, ще 18 комітетів – менше 50%.
Найкращі показники у Комітеті з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування (26 балів), Комітеті з питань правової політики та правосуддя (23,5 балів), Комітеті з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України (21,5 балів), Комітеті з питань науки і освіти (20 балів), а також Комітеті з питань свободи слова та інформаційної політики (20 балів).
Найгірші показники у Комітеті з питань транспорту (9,5 балів), Комітеті з питань аграрної політики (10 балів), Комітеті з питань промислової політики (10,5 балів), Комітеті з питань національної безпеки і оборони (10,5 балів), Комітеті у закордонних справах (11,5 балів).
Рейтинг прозорості роботи парламентських комітетів Верховної Ради України
Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування (26 балів/76%) | Комітет з питань правової політики та правосуддя (23,5 бали/69%) | Комітет з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України (21,5 балів/63%) |
Комітет з питань науки і освіти (20,5 балів/60%) | Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики (20 балів/59%) | Комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства (19 балів/56%)
|
Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму (19 балів/56%)
| Комітет з питань інформатизації та зв'язку (18,5 балів/54%) | Комітет з питань запобігання і протидії корупції (17,5 балів/51%) |
Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (16,5 балів/49%) | Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення (16,5 балів/49%) | Комітет у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю (16,5 балів/49%)
|
Комітет з питань бюджету (16,5 балів/49%) | Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (15,5 балів/46%)
| Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності (15,5 балів/46%)
|
Комітет з питань європейської інтеграції (15 балів/43%) | Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки 15 балів/43%)
| Комітет з питань податкової та митної політики (14 балів/41%) |
Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин
(13 балів/38%) | Комітет з питань охорони здоров'я
(13 балів/38%)
| Комітет з питань культури і духовності
(13 балів/38%)
|
Комітет з питань економічної політики
(12,5 балів/37%)
| Комітет у закордонних справах
(11,5 балів/34%)
| Комітет з питань національної безпеки і оборони
(10,5 балів/31%)
|
Комітет з питань промислової політики та підприємництва
(10,5 балів/31%)
| Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин
(10 балів/29%)
| Комітет з питань транспорту
(9,5 балів/28%)
|
Оприлюднення на сайті комітетів стенограм, протоколів та аудіозаписів засідань
Протоколи засідань комітетів оприлюднюються на веб-сайтах 27 парламентських комітетів: вчасно (упродовж п'яти робочих днів після проведення засідання) – на 15 сайтах комітетів, з невеликою затримкою – на сайті одного комітету. Стенограми публікуються на веб-сайтах 24 комітетів: вчасно – на 2 сайтах (Комітет з питань бюджету та Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики), з невеликою затримкою – на сайтах 5 комітетів (Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин, Комітет з питань запобігання і протидії корупції, Комітет з питань культури і духовності, Комітет з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України, а також Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки). Аудіозаписи оприлюднюються на сайтах 15 комітетів: вчасно – на сайтах 7 комітетів, з невеликою затримкою – на сайтах двох комітетів (Комітет з питань запобігання і протидії корупції та Комітет з питань європейської інтеграції).
Варто відмінити, що у порівнянні з результатами попереднього дослідження, яке здійснювала ОПОРА у листопаді 2015 року, рівень оприлюднення протоколів, стенограм та аудіозаписів на сайтах парламентських комітетів дещо покращився. У листопаді за підсумками дослідження протоколи засідань Комітету оприлюднюються на веб-сайтах 27 парламентських комітетів, вчасно – на 10 сайтах комітетів. Стенограми публікуються на веб-сайтах 24 комітетів, вчасно – на двох. Аудіозаписи оприлюднюються на сайтах 12 парламентських комітетів, вчасно – на 8 сайтах.
Найкращі показники оприлюднення протоколів, стенограм та аудіозаписів засідань мають Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, Комітет з питань запобігання і протидії корупції, Комітет з питань науки і освіти, Комітет з питань правової політики та правосуддя, Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності.
Найгірші показники мають Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, Комітет з питань охорони здоров'я, Комітет з питань економічної політики, Комітет з питань національної безпеки і оборони, Комітет з питань податкової та митної політики, Комітет у закордонних справах.
Комітет | Протоколи | Стенограми | Аудіозаписи | Сума | |||
Розміщуються | Оприлюднюються вчасно | Розміщуються | Оприлюднюються вчасно | Розміщуються | Оприлюднюються вчасно | ||
Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Комітет з питань запобігання і протидії корупції | 1 | 1 | 1 | 0,5 | 1 | 0,5 | 5 |
Комітет з питань науки і освіти | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Комітет з питань правової політики та правосуддя | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Комітет з питань європейської інтеграції | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0,5 | 4,5 |
Комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Комітет з питань бюджету | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Комітет з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України | 1 | 1 | 1 | 0,5 | 0 | 0 | 3,5 |
Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму | 0,5 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3,5 |
Комітет з питань транспорту | 1 | 1 | 1 | 0 | 0,5 | 0 | 3,5 |
Комітет у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю | 1 | 1 | 1 | 0 | 0,5 | 0 | 3,5 |
Комітет з питань промислової політики та підприємництва | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки | 1 | 0 | 1 | 0,5 | 0,5 | 0 | 3 |
Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин | 1 | 0 | 1 | 0,5 | 0 | 0 | 2,5 |
Комітет з питань інформатизації та зв'язку | 1 | 0,5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2,5 |
Комітет з питань культури і духовності | 1 | 0 | 1 | 0,5 | 0 | 0 | 2,5 |
Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Комітет з питань економічної політики | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Комітет з питань національної безпеки і оборони | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Комітет з питань охорони здоров'я | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Комітет з питань податкової та митної політики | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Комітет у закордонних справах | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Сума | 26,5 | 15,5 | 24 | 4,5 | 12,5 | 9 |
Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.
За коментарями звертайтеся:
Анатолій Бондарчук, аналітик ОПОРИ
096 918 74 08
Моніторинг парламенту | Веб-сайт| Фейсбук | Твіттер
(#рада8; #rada8; #opora; #опора)