Антикорупційний Комітет рекомендував парламенту висловити недовіру Генеральному прокурору України Віктору Шокіну

Антикорупційний Комітет рекомендував парламенту висловити недовіру Генеральному прокурору України Віктору Шокіну

15 липня відбулося засідання Комітету з питань запобігання та протидії корупції, на якому, з-поміж іншого, народні депутати заслухали заступників Генерального прокурора України Віталія Касько та Давіда Сакварелідзе щодо подій, що склалися навколо Генеральної прокуратури України у зв’язку з фактами вчинення її працівниками корупційних правопорушень.У підсумку, Комітет прийняв рішення рекомендувати парламенту висловити недовіру Генеральному прокурору Віктору Шокіну, який також був запрошений на засідання, але не з’явився.

Генеральний прокурор України та його заступники були запрошені на засідання Комітету через те, що протягом останніх днів навколо Генеральної прокуратури тримає серйозний скандал. Все почалося з того, що 5 липня в результаті спецоперації ГПУ та СБУ були затримані за підозрою у вимаганні хабара в особливо великих розмірах заступник керівника Головного слідчого управління ГПУ Володимир Шапакін та заступник прокурора Київської області Олександр Корнієць. В результаті обшуку у них на роботі та вдома знайшли кошти на суму 500 тис. доларів і діаманти. Санкцію на здійснення обшуку дали Віталія Касько та Давіда Сакварелідзе. Для проведення обшуку були залучені працівники СБУ.

Після цього, у ЗМІ з’явилася інформація, що перший заступник Генерального прокурора Володимир Гузирь ініціював відкриття кримінальної справи по відношенню до Давіда Сакварелідзе за ст. 341 ККУ – захоплення державних або громадських будівель чи споруд. Такі дії караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Згодом стало відомо, що кримінальні справи відкриті проти працівників СБУ та прокурорів з команди Каська та Сакварелідзе. Справа буда відкрита за статтею 366 ККУ – внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей. Такі дії карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. За інформацією ЗМІ така справа була відкрита 14 липня.

Такі дії з боку Генпрокуратури Сакварелідзе та Касько розцінюють як тиск на молодих прокурорів та спробу розвалити справу проти корупціонерів. Проте, через широкий розголос та громадський осуд Генеральний прокурор закрив справи проти Сакварелідзе та його команди.

За словами Давіда Сакварелідзе, дві справи вело Генеральне слідче управлінням ГПУ. Перша справа була відкрита, коли Генеральний прокурор був відсутній, друге було відкрите по його поверненню в Україну. На запитання, хто з заступників Генпрокурора був процесуальним керівником, Сакварелідзе зазначив, що у першому випадку це був Володимир Гузирь, у другому – Юрій Столярчук.

«У мене немає конфлікту з Генеральним прокурором, він особисто не здійснював жодного тиску ні на мене, ні на слідчих, ні на процесуальних працівників. Такі дії здійснювали його перший заступник Володимир Гузирь та заступник Юрій Столярчук» - зазначив Віталій Касько.

Давіда Сакварелідзе зазначив, що Віктору Шокіну доведеться робити вибір, з ким його продовжувати співпрацювати в прокуратурі. За словами заступника прокурора, Генпрокурор вже зробив вибір, коли він, закривши кримінальні справи, став на сторону справедливості та частини тих прокурорів, які хочуть зламати корумповану систему.

У ході обговорення, члени Комітету прийняли рішення:

  1. Висловити підтримку та подяку всім, хто ініціював, брав участь, допомагав в розслідуванні високопосадової корупції в середині Генеральної прокуратури, зокрема, особисто голові СБУ Василю Грицаку, заступнику Генерального прокурора Віталію Каську та Давіду Сакварелідзе та начальнику Головного управління з питань боротьби з корупцією СБУ Віктору Трепаку.
  2. Звернутися до Генерального прокурора України Віктора Шокіна з вимогою звільнити першого заступника Генерального прокурора України Володимир Гузиря та заступника Генерального прокурора України Юрія Столярчука, затриманих прокурорів Корнійця та Шапакіна, а також відповідальних за порушення справ проти Давіда Сакварелідзе та його команди з одночасним проведенням службового розслідування з метою дати правову оцінку законності їхній дій, зокрема, у частині статті перешкоджання діяльності правоохоронних органів.
  3. Звернутися до Генерального прокурора України з вимогою щомісячно інформувати Комітет Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції про результати цих розслідувань та службових перевірок, розглянути можливість залучення народних депутатів до гарантування незалежності слідства.
  4. Рекомендувати Генеральному прокурору збільшити чисельність управління з розслідування злочинів скоєних працівниками прокуратури, забезпечити незалежність та достатньо ресурсів для його функціонування.
  5. Рекомендувати Верховній Раді заслухати звіт Генерального прокурора України Віктора Шокіна про перебіг розслідування високопосадової корупції в середині Генеральної прокуратури не пізніше 17 липня 2015 року.
  6. Рекомендувати Верховній Раді висловити недовіру Генеральному прокурору Віктору Шокіну.

Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.