Прозорість роботи парламентських комітетів у розрізі оприлюднення протоколів, стенограм та аудіозаписів засідань

Більшість парламентських комітетів оприлюднюють на власних сайтах протоколи та стенограми засідань, але лише частина з них дотримується визначеного терміну оприлюднення. Лише окремі комітети розміщують на власних сайтах аудіозаписи засідань. Про це свідчать результати аналізу, здійсненого Громадянською мережею ОПОРА.

29 січня 2015 року спікер парламенту Володимир Гройсман підписав розпорядження №77 «Про деякі питання висвітлення діяльності комітетів Верховної Ради України та народних депутатів України». Це розпорядження розширило перелік інформації про роботу комітетів, яка має оприлюднюватися на веб-сайті Верховної Ради. З-поміж іншого, тепер на сайті парламенту мають публікуватися протокол, стенограма та аудіозапис засідання комітету. Розпорядження також містить чітку норму, яка визначає терміни оприлюднення даної інформації. Зокрема, у документі зазначено, що протокол і стенограма, а також аудіозапис засідання комітету розміщуються упродовж п'яти робочих днів з дня проведення відповідного засідання.

Варто зазначити, що до підписання даного розпорядження у жодному нормативно-правовому акті, який регулює роботу народних депутатів та парламентських комітетів, зокрема, Законі «Про комітети Верховної Ради» не був визначений перелік інформації, яка має публікуватися сайтах комітетів. Через це, рівень висвітлення інформації про свою роботу на веб-сайтах комітетів ВР суттєво відрізнявся – у кожному комітеті на власний розсуд вирішували, яку інформацію оприлюднювати, а яку не варто.

Тепер такий перелік інформації частково визначений. Проте, його потрібно значно розширити через внесення відповідних змін до Закону «Про комітети Верховної Ради України», де потрібно визначити чіткий перелік інформації, яка має розміщуватися на сайтах комітетів. Відсутність чітких законодавчих вимог щодо інформації, яка має бути оприлюднена, дає можливість уникнути будь якої відповідальності за обмеження комітетами доступу громадськості до суспільно-важливих даних.

Аналіз оприлюднення протоколів, стенограм та аудіозаписів засідань показав, що жоден комітет ВРУ у повній мірі не дотримується вищезгаданого розпорядження. Дослідження проводилося протягом травня 2015 р. за шістьма індикаторами: протоколи розміщуються на сайті комітету; протоколи розміщуються упродовж п’яти робочих днів з дня проведення відповідного засідання; стенограми розміщуються на сайті комітету; стенограми розміщуються упродовж п’яти робочих днів з дня проведення відповідного засідання; аудіозаписи розміщуються на сайті комітету; аудіозаписи розміщуються упродовж п’яти робочих днів з дня проведення відповідного засідання. За оприлюднення інформації по кожному індикатору сайт отримував 1 бал, відсутність даних оцінювалася у 0 балів.

За підсумками дослідження, по 5 балів отримали два Комітети, 4 бали – чотири Комітети, по 3 бали – чотири Комітети, по 2 бали – п'ятнадцять Комітетів, по 1 балу – два Комітети. Найкращі результати у Комітеті з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та Комітеті з питань правової політики та правосуддя, найгірші – у Комітеті з питань екологічної політики, а також у Комітет з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України.

Відповідно до результатів аналізу, 26 з 27 парламентських комітетів оприлюднюють на своїх сайтах протоколи засідань, не оприлюднює – Комітет з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України. 8 з 27 Комітетів упродовж п’яти робочих днів з дня проведення відповідного засідання оприлюднюють на власних веб-сайтах протоколи засідань. Зокрема, це Комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства; Комітет з питань інформатизації та зв'язку; Комітет з питань національної безпеки і оборони; Комітет з питань правової політики та правосуддя; Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки; Комітет з питань правової політики та правосуддя; Комітет з питань промислової політики та підприємництва; Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму та Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності.

На сайтах 24 з 27 Комітетів розміщені стенограми засідань. Стенограми відсутні на веб-сайті Комітету з питань екологічної політики, Комітету з питань інформатизації та зв'язку, а також Комітету з питань національної безпеки і оборони. Упродовж 5 робочих днів з дня проведення відповідного засідання стенограми оприлюднюються на сайті Комітету з питань бюджету та сайті Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики.

На сайтах 5 з 27 Комітетів розміщені аудіозаписи засідань. У всіх випадках аудіозаписи розміщуються упродовж 5 робочих днів з дня проведення відповідного засідання. Це Комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму; Комітет з питань правової політики та правосуддя; Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, а також Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.

Таблиця 1. Аналіз оприлюднення протоколів, стенограм, аудіозаписів комітети Верховної Ради України VIIIскликання (дані за травень 2015 року)

Назва комітету/вид інформації Протоколи Стенограми Аудіозаписи Рейтинг
Розміщені Термін розміщення дотримано Розміщені Термін розміщення дотримано Розміщені Термін розміщення дотримано
Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства 1 1 1 0 1 1 5
Комітет з питань бюджету 1 0 1 1 0 0 3
Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування 1 0 1 0 1 1 4
Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1 0 0 0 0 0 1
Комітет з питань економічної політики 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань європейської інтеграції 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань запобігання і протидії корупції 1 0 1 0 0 0 2
Комітет у закордонних справах 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань інформатизації та зв'язку 1 1 0 0 0 0 2
Комітет з питань культури і духовності 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань науки і освіти 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань національної безпеки і оборони 1 1 0 0 0 0 2
Комітет з питань охорони здоров'я 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки 1 1 1 0 0 0 3
Комітет з питань податкової та митної політики 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин 1 0 1 0 1 1 4
Комітет з питань правової політики та правосуддя 1 1 1 0 1 1 5
Комітет з питань промислової політики та підприємництва 1 1 1 0 0 0 3
Комітет з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України 0 0 1 0 0 0 1
Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики 1 1 1 1 0 0 4
Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму 1 0 1 0 1 1 4
Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення 1 0 1 0 0 0 2
Комітет у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань транспорту 1 0 1 0 0 0 2
Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності 1 1 1 0 0 0 3
Сума 26 8 24 2 5 5  

Зважаючи на результати дослідження, а також суспільну значимість піднятого питання, Громадянська мережа ОПОРА рекомендує комітетам забезпечити розміщення на власних сайтах упродовж п’яти робочих днів з дня проведення відповідного засідання протоколів, стенограм та аудіозаписів засідань комітетів, а також іншої інформації, перелік якої міститься у розпорядженні №77 «Про деякі питання висвітлення діяльності комітетів Верховної Ради України та народних депутатів України». Це, з одного боку, підвищить прозорість роботи комітетів, з іншого – підвищить їхній рівень довіри в суспільстві. 

Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.