Як депутати відвідували комітети під час шостої сесії восьмого скликання ВР
Упродовж 6-ї сесії Верховної Ради VIII скликання 100 народних обранців не пропускали засідання свого профільного комітету, натомість 25 парламентарів не з’явились на жодне таке зібрання. Жінки у даному аспекті виявилися дещо дисциплінованішими, ніж чоловіки, а коаліція у цьому плані працювала сумлінніше за опозицію. Переглянути найбільш цікаву інформацію можна також у форматі лонгріду.
Упродовж 6-ї сесії Верховної Ради VIII скликання відбулось 304 засідання комітетів. Найчастіше працювали комітети з питань бюджету – 22 рази, Регламенту та організації роботи Верховної Ради України – 21 раз, запобігання і протидії корупції – 16 разів. Найменше роботи було у комітетів: з питань економічної політики (збирався лише шість разів) та культури і духовності (сім разів). Решта комітетів за шість місяців провели від 8 до 13 засідань.
У рамках моніторингу роботи парламентських комітетів Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала відвідуваність народними депутатами засідань комітетів у період 6-ї сесії Верховної Ради нинішнього скликання.
Скільки нардепів не пропустили жодного засідання?
Присутність депутатів Верховної Ради на засіданнях своїх профільних комітетів та участь в їх роботі є одним з найважливіших показників діяльності депутатів. Адже саме комітети відіграють чи не найважливішу роль у розробці та прийнятті нормативно-правових актів і стратегій розвитку певної галузі.
Загалом упродовж 6-ї сесії Верховної Ради народні обранці продемонстрували доволі високий показник відвідуваності комітетів – понад 69%. Якщо говорити детальніше, то 100 народних обранців не пропустили жодного засідання свого профільного комітету, 64 не відвідали лише по одному засіданню, а ще 60 були відсутні на двох засіданнях свого комітету.
Лідерами ж за кількістю пропущених засідань стали члени Комітету з питань бюджету: Євгеній Гєллєр (група "Партія "Відродження") пропустив 20 з 22 можливих засідань, Олександр Пресман (група "Партія "Відродження") – 18 пропущених засідань, та Нестор Шуфрич ("Опозиційний блок"), який був відсутній 17 разів.
У свою чергу, за півроку сесійної роботи Верховної Ради на жодне засідання профільного комітету не з’явились аж 25 народних обранців: Андрій Денисенко, Сергій Клюєв, Олександр Онищенко, Руслан Сольвар, Віктор Балога, Іван Балога, Павло Балога, Геннадій Бобов, Олександр Вілкул, Дмитро Добкін, Михайло Добкін, Аркадій Корнацький, Василь Петьовка, Юрій Бойко, Вадим Рабінович, Андрій Білецький, Вячеслав Богуслаєв, Тарас Козак, Сергій Льовочкін, Едуард Матвійчук, Євгеній Мураєв, Віталій Чепинога, Дмитро Ярош, Євген Бакулін та Юрій Солод. Серед них дев'ять є позафракційними народними обранцями, ще дев’ять депутатів є членами фракції "Опозиційного блоку", по троє парламентарів входять до фракції "Блоку Петра Порошенка" та депутатської групи "Воля народу" та один – до депутатської групи "Партія "Відродження".
Які комітети працювали найсумлінніше?
За період роботи 6-ї сесії Верховної Ради VIII скликання відбулось 304 засідання комітетів. Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала, на засіданнях яких комітетів народні обранці з’являлись найчастіше.
Одразу чотири комітети показали високий показник відвідуваності засідань: сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму – 85,3%; науки і освіти – 84,5%; у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю – 81,4%; свободи слова та інформаційної політики – 80,7%. У свою чергу, найгірший показник дисципліни продемонстрував Комітет з питань європейської інтеграції – лише 57,1%.
Також варто відзначити, що на засіданнях 11 комітетів регулярно були присутні менше ніж 2/3 від складу комітету: культури і духовності (61,2%); екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (61,5%); фінансової політики і банківської діяльності (62,8%); запобігання і протидії корупції (63,2%); податкової та митної політики (63,6%); правової політики та правосуддя (65%); прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (65%); національної безпеки і оборони (65,2%); інформатизації та зв'язку (66,3%); економічної політики (66,3%); паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки (66,5%).
Депутати vs. депутатки: хто ходив старанніше?
У складі українського парламенту VIII скликання 52 жінки та 370 чоловіків. Хто ж з них найбільш дисципліновано відвідував засідання комітетів? За підрахунками Громадянської мережі ОПОРА, у період 6 сесії Верховної Ради жінки були дещо відповідальнішими в цьому питанні, ніж чоловіки.
Відтак середній відсоток відвідуваності засідань комітетів у жінок становить 73,6% проти 68,9% у чоловіків. Варто відзначити, що жодна депутатка не пропустила всіх засідань свого профільного комітету, натомість серед чоловіків таких недисциплінованих парламентарів аж 25.
Проте й серед жінок-парламентарів є свої антилідерки. Зокрема, 3/4 і більше засідань своїх комітетів протягом 6-ї сесії Верховної Ради VIII скликання пропустили: Юлія Тимошенко (ВО «Батьківщина», Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин) – 90% пропущених засідань, Марія Матіос ("Блок Петра Порошенка", Комітет з питань культури і духовності) – 85,7% пропусків, Олена Колганова ("Народний фронт", Комітет з питань охорони здоров'я) – 76,9% пропущених засідань, Юлія Льовочкіна ("Опозиційний блок", Комітет у закордонних справах) та Наталія Агафонова ("Блок Петра Порошенка", Комітет з питань правової політики та правосуддя), які з’являлись лише на кожне четверте засідання свого профільного комітету.
Які фракції найбільш дисципліновані?
Найкраще засідання своїх профільних комітетів впродовж 6-ї сесії відвідували представники фракції "Народний фронт" – 80,9% відвідуваності. Дещо нижчий показник у фракції "Об’єднання "Самопоміч" – 79,3% та "Блоку Петра Порошенка" – 79,1%. Представники фракції ВО "Батьківщина" були присутні на засіданнях комітету в середньому в 77,8% випадків, а члени фракції Радикальної партії Олега Ляшка у 74,8% випадків.
У свою чергу, депутати трьох фракцій парламенту показали низький відсоток відвідуваності засідань комітетів: група "Воля народу" – 45,6%, група "Партія "Відродження" – 44,9% та фракція "Опозиційного блоку" – 41,1%. Показник відвідуваності позафракційних нардепів склав 57,8%.
Варто відзначити, що серед 100 найбільш дисциплінованих народних обранців, які не пропустили жодного засідання комітету впродовж 6-ї сесії, 40 є представниками фракції "Блоку Петра Порошенка", 31 – "Народного фронту", 8 – позафракційними, по 6 – фракцій "Об’єднання "Самопоміч" та Радикальної партії Олега Ляшка, 5 – ВО "Батьківщина" та лише по 2 – депутатської групи "Партія "Відродження" та фракції "Опозиційного блоку". У свою чергу, жоден представник депутатської групи "Воля народу" не відвідав усіх засідань свого профільного комітету впродовж 6-ї сесії.
* Частина народних депутатів впродовж шостої сесії Верховної Ради VIII скликання змінювала свою фракційну приналежність. Четверо вийшли зі складу фракції "Блок Петра Порошенка": (Юрій Бублик – 23.02.2017, Владислав Голуб – 07.04.2017, Олег Петренко – 12.07.2017, Борислав Розенблат – 11.07.2017), двоє – зі складу депутатської групи "Воля народу" (Сергій Мельничук – 09.06.2017, Олександр Онищенко – 09.06.2017), та один парламентар увійшов до складу депутатської групи "Партія "Відродження" (Юрій Шаповалов – 24.02.2017).
У даному дослідженні показники відвідуваності Юрія Шаповалова враховано як члена депутатської групи "Партія "Відродження", а Юрія Бублика як позазафракційного, оскільки обидва депутати вийшли зі своїх фракцій ще на початку сесії. У той же час показники Владислава Голуба, Олега Петренка та Борислава Розенблата враховано як членів "Блоку Петра Порошенка", а Сергія Мельничука та Олександра Онищенка – як членів депутатської групи "Воля народу".
Матеріал підготовлено в рамках Програми USAID "РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво", що виконується Фондом Східна Європа та партнерами.
За коментарями звертайтеся:
Андрій Савчук, аналітик ОПОРИ
Тел: 066 29 28 784
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Моніторинг парламенту | Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер
(#рада8; #rada8; #opora; #опора)
Довідково: У 2017 році у 13 областях України Громадянська мережа ОПОРА реалізує інформаційно-просвітницький та моніторинговий проект, який здійснюється у рамках Програми USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа та партнерами. Проект спрямований на залучення громадян до парламентського процесу, підвищення їх поінформованості про діяльність Верховної Ради України, парламентських партій та народних депутатів України. Відбір депутатів для моніторингу відбувався за критеріями пропорційного представництва всіх парламентських сил, гендерного аспекту, попередніх показників активності в окрузі.