А як у них?

А ЯК У НИХ? Діти депутатів в парламенті

А ЯК У НИХ? Діти депутатів в парламенті

В українському парламенті нового скликання багато молодих жінок репродуктивного віку. Та, на відміну від Європейського парламенту, якщо вони вирішать стати матір’ю, брати з собою дітей на роботу, мати окремо кімнату для годування, перепеленання чи для залишення під доглядом дітей, у Верховній Раді не вийде. Адже там таких зручностей просто немає. І, якщо говорити західною термінологією, український парламент важко назвати «family or child friendly», тобто дружнім до сім’ї, дитини.

В розвинутих країнах світу вже десятки років працюють так звані «яслі» в стінах парламенту. Вони відкриті не тільки для дітей членів парламентів, а й для дітей працівників будівлі та, буває, й для відвідувачів. Адже за останні 30 років спостерігається значне зростання кількості жінок в парламентах західних країн, деякі з них народжують дітей під час свого депутатства. Починаючи з 1990-х частина батьків-депутатів почала брати на засідання парламенту дітей з собою. Тоді ж депутати почали лобіювати відкриття дитячих кімнта, ясель в стінах парламенту.

З 2010 року Європейський парламент став центром уваги для фотографів, коли італійська депутатка Європарламенту Лічія Ронзуллі  прийшла на засідання з маленькою донечкою Вікторією в слінгу, якій було шість тижнів. Депутатка була здивована реакцією публіки. «Ми працювали багато в Європарламенті над правами жінок, але це не викликало такого інтересу в медіа. Коли ж я прийшла з моєю дитиною, всі хочуть брати у мене інтерв’ю», зауважила Лічія Ронзуллі. Згодом Лічія Ронзуллі продовжувала відвідувати засідання  Європарламенту з дитиною, привертаючи таким чином увагу громадськості та колег депутатів до проблеми поєднання жінкою роботи та догляду за дитиною.

В Європарламенті яслі відкрили для дітей членів парламенту, чиновників та інших працівників, що працюють в Європарламенті в Брюселі. Сервіс приймає дітей віком від трьох місяців до чотирьох років.  В Європарламенті також є «Родинна кімната» для дітей, які супроводжують своїх батьків під час місії в Європарламенті.

В естонському парламенті передбачена спеціальна кімната для дітей депутатів та чиновників канцелярії. Спершу планувалось переробити курилку під дитячу кімнату, але потім вирішили зробити її поблизу зі столовою. 

Відкритою для всіх бажаючих є дитяча кімната в парламенті Шотландії. Громадські яслі в парламенті вважаються важливою частиною становлення відкритого та доступного парламенту. Однією з задач створення яслів є догляд за дітьми, батьки яких відвідують шотландський парламент. Дитяча  кімната, де працюють кваліфіковані фахівці,  відкрита для дітей віком від шести тижнів до п’яти років. Графік роботи - з 8:00 до 18:00 щодня з понеділка до п’ятниці. В Шотландському парламенті розроблена і затверджена навіть яслівська політика. Зокрема, передбачається, що послуги ясель потрібно замовляти заздалегідь, дітей потрібно вчасти забирати, а також що для відвідувачів парламенту перебування дітей в яслях – безкоштовне. Для інших – 4 фунти за годину чи півгодини.

В парламенті Нової Зеландії ще на початку 1990-х років член парламенту Ліз Теннант пролобіювала створення дитячої кімнати, яку назвали «Гральний будинок» PlayHouse. В 2007 рокці Палаті представників австралійського парламенту громадські організації порекомендували стати місцем, дружнім для годування груддю. І вже через рік відбулось відкриття двох кімнат для годування груддю, зціджування молока. Доступ до будівлі педебачався для членів парламенту та працівників будівлі.

Скандальною виявилась історія з існуванням дитячої кімнати в стінах британського парламенту. Так, створення яслів за 750 тисяч фунтів певні політики назвали «гротескним даремним витрачанням бюджетних коштів». Виявилось, що в садочку перебуває тільки 15 дітей, хоча розрахований на 40 дітей членів всіх палат парламенту та інших працівників парламенту. При цьому витрати на переобладнання на дитячий садок одного з найпопулярніших барів у Лондоні близько Вестмінстерського Палацу, меблі і устаткування були покладені на платників податків,  у той час як батьки платили стандартну для Лондона плату 300 фунтів на місяць чи 10 фунтів на день. Основною причиною розтрати було названо запуск проекту без вивчення попиту на садочок та впливу на державну казну.

Також скандальним був випадок в Палаті громад канадського парламенту в 2012 році, коли членкині парламенту з Квебеку Сані Хассані сказали забрати тримісячного сина з зали засідань, поки слухалось питання щодо легалізацію носіння зброї. 

Як повідомили нам в парламентах Бельгії та Франції, в них відсутні спеціальні дитячі кімнати чи інші приміщення для перебування дітей.

Надія ВІРНА

Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.