Про що говорять черкаські нардепи в Раді

Про що говорять черкаські нардепи в Раді

 

Під час засідань парламенту, за період від початку набуття депутатських повноважень (з 27 листопада 2014 року по 22 квітня 2016 року), черкаські нардепи виступили 100 разів. Із них, 89 – це сутнісні виступи: такі, що не стосуються передачі слова іншому депутатові.  Рекордсменом серед черкаських спікерів є Антон Яценко, в якого на рахунку 36 сутнісних виступів. Жодного немає лише у Володимира Зубика.

По одному виступу у Олега Петренка (194 округ) та Геннадія Бобова (196 округ). Так, останній говорить про потенційного очільника Міністерства аграрної політики та продовольства України, а Олег Петренко про доопрацювання Проекту Закону щодо уточнення сфери застосування та удосконалення окремих положень передачі гуртожитків у власність територіальних громад і забезпечення реалізації житлових прав законними мешканцями гуртожитків.

bobov 28 04

petrenko 28 04

«Я мало виступаю з двох причин. Перша – інколи, все, що відбувається в залі доходить до абсурду. Наприклад, розглядається якийсь законопроект, за який всі готові проголосувати. Але півгодини депутати розповідають, що вони його підтримують. Це – робота на камери, – пояснює Олег Петренко. – Навіть ті депутати, які записуються виступити проти законопроекту, все-рівно виступають за. Жодних дискусій немає. Протягом цього часу можна було б розглянути ще кілька законопроектів. Друга причина – я де-юре працюю у фракції БПП, але де-факто «БПП-шника» з мене не вийшло. Моя риторика зовсім не відповідає позиції фракції. Окрім цього, отримати слово у Раді – це ціла наука».

Щодо інших депутатів, то у Владислава Голуба (197 округ) 20 виступів (18 з місця та два з трибуни), з них – 14 сутнісних; у Сергія Рудика (198 округ) – 23 виступи (8 з місця та 15 з трибуни), з них – 22 сутнісних; у Валентина Ничипоренка (199 округ) – 16 виступів (4 з місця та 12 з трибуни), з них – 15 сутнісних та у Антона Яценка (200 округ) – 39 виступів (22 з місця та 17 з трибуни), з них – 36 сутнісних.

vystupy 4e

Більшість виступів нардепа Владислава Голуба присвячені підтримці тих чи інших законопроектів, як то: «Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості діяльності Антимонопольного комітету України» чи Проекту Закону про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо оптимізації законодавчого процесу), коментарям до законопроектів.

У своїх виступах мажоритарник зачіпав тему «УкрТрансНафти», два рази говорив про проблеми регіону.  Зокрема, 25 грудня 2014 року просив перевірити діяльність Миколи Скіця, судді Апеляційного суду Черкаської області. А 22 квітня цього року – переглянути призначення керівника Державної архітектурно-будівельної інспекції в Черкаській області Бориса Євмина, який, на думку депутата, не має займати цю посаду.

Сергій Рудик здебільшого говорить про всеукраїнські проблеми: отримання субсидій, відсутність проведення відкритих конкурсів для державних підприємств («Укрзалізниця», «Укренерго» та ін.), тарифи, пенсії, проблеми армії, децентралізації, освіти, чорнобильців, прозору система продажу землі, житло для малозабезпечених сімей тощо. Як і інші депутати підтримує ті чи ті законопроекти, коментує їх.

Висловлюється емоційно. У своїх виступах часто критикував діяльність уряду та, зокрема, тодішнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Наприклад, ось його відоме звернення до екс-прем’єра: «Шановний Арсеній Петрович, мене хвилює  питання, яке хвилює абсолютну більшість адекватної частини українського суспільства: коли ви підете добровільно у відставку?».

rudyk 28 04

Говорить про проблеми округу, зокрема Сміли, Кам’янки. До прикладу, 9 жовтня минулого року звертав увагу на погану якість дороги до міста Кам’янка. Або 5 лютого цього року розповідав про те, що взимку у багатьох школах температура була нижча ніж перед передбачена санітарними нормами тощо. Також просив МВС та, зокрема, Арсена Авакова посприяти люстрації правоохоронців на Черкащині та дізнатися ситуацію щодо розкриття злочинів у Черкаській області.

Одного разу, навіть, проанонсував свій прийом: «Користуючись нагодою, за 15 секунд скажу: шановні каменчани, завтра з 12-ї години я приймаю вас у місті Каменка  Черкаської області, а сміляни – у 9 ранків у понеділок. Приходьте, поговоримо про ПТУ, про зарплати, про пенсії і про Арсенія Петровича, якого ми сподіваємося побачити тут 16 лютого цього року».

Валентин Ничипоренко говорить про проблеми «Укравтодору», Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру; розвал коаліції, хабарництво, зачіпає питання виведення зарплатні з тіні, коментує різні законопроекти. У своїх виступах тему округу майже не зачіпає. Просить підтримати певні законопроекти, наприклад, «Проект Закону про внесення змін до статті 186-1 Земельного кодексу України щодо спрощення процедури погодження проекту землеустрою»  або заявляє, що не буде голосувати за ті чи інші законопроекти.

Антон Яценко здебільшого коментує різноманітні законопроекти та заявляє, що буде чи не буде за них голосувати, просить прийняти певні закони або відправити їх на доопрацювання. До прикладу, цитата з виступу: «Тому ми готові будемо підтримати зняття недоторканності лише в контексті, коли це буде відповідати рекомендаціям Венеціанської комісії. А також от нещодавно було проанонсовано, що Президент внесе в парламент зміну до Конституції в частині зміни системи правосуддя, то ми вважаємо, що це питання треба буде розглядати спільно і лише тоді робити висновок як і коли це приймати». Наголошував на питанні закупівлі слухових апаратів для дітей, фінансуванні професійно-технічних та інших навчальних закладів з обласного бюджету тощо.

Про проблеми округу говорить небагато. Звертав увагу, що в Умані пасажирам-пільговикам доводиться сплачувати за проїзд під час виступу за «Проект Закону щодо фінансового забезпечення компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян та інших передбачених законодавством пільг»: «І, дійсно, ми мусимо цей закон прийняти. І я думаю, що нічого страшного не станеться, якщо ми сьогодні, прямо зараз приймемо не в першому читанні, а в другому читанні і в цілому одразу, щоб дати цим можливість людям, які і так виживають, їздити і бути членами суспільства повноцінними».

«Це класичне відстоювання депутатами своєї позиції, обговорення тих чи інших питань. Виступи – це невід’ємна частина роботи депутата. У своїх виступах стараюся звернути увагу на проблеми пільгового перевезення чи профтехучилищ», – говорить Антон Яценко.

«Однією з важливих задач парламенту є побудова політичного та фахового діалогу щодо важливих викликів для суспільства.  Народні депутати шляхом публічного і змагального обговорення проблем, з одного боку, формують конкурентні умови для прийняття ефективного рішення з їх вирішення. З іншого, мобілізують увагу суспільства до важливих питань, активізують експертне середовище до участі в підготовці якісних парламентських рішень. Можна сказати, що для парламенту важливі  не лише результати, а й необхідно забезпечити якісний процес. Суспільство має бути переконано, що депутати займаються дійсно актуальними проблемами, а їх рішення є обґрунтованими. Публічний обмін позицій між народними депутатами, депутатськими фракціями є  також своєрідним запобіжником від кулуарності  та корупції. Якщо позиція попередньо висловлена, то її можна проконтролювати. Якщо ж ні, то результативне голосування  депутата за конкретний проект рішення  важко інтерпретувати. Чи змінював він позицію, як він брав на себе відповідальність перед виборцями щодо власного ставлення до  розв’язання конкретної проблеми? Усе це просто невідомо.  І важливо сказати, що «мовчання» депутатів на фоні розгортання актуальних для процесів дійсно свідчить про його намагання «бути відкритим» до політичних домовленостей, не маючи публічних зобов’язань перед виборцями. Безумовно,  публічна позиція висловлюється депутатом не лише  на пленарних засіданнях, а й в комітетах, ЗМІ, під час зустрічей. Але повне ігнорування виступів в парламенті депутатом надає підстави для того, щоб зацікавитися його політичними намірами, наявністю чи відсутністю тіньового лобізму з його боку», – говорить аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев.

Зауважимо, що згідно зі ст. 11 ЗУ «Про статус народного депутат» народний депутат має право виступати із законодавчою ініціативою у Верховній Раді України; виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій і з мотивів голосування; брати участь у дебатах, ставити запитання доповідачам, головуючому на засіданні; висловлювати свою думку щодо кожного питання, яке розглядається на засіданні тощо.

 

За коментарями звертайтеся:
Захар Колісніченко, громадський консультант Громадянської мережі ОПОРА у Черкаській області, тел.: 093 421 28 40 , email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
(#рада8; #rada8; #opora; #опора)

Довідково:

У 2016 році по всій Україні – у 24 областях та м. Києві Громадянська мережа ОПОРА реалізує інформаційно-просвітницький та моніторинговий проект, який здійснюється у рамках Програми USAID РАДА: Підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво, що виконується Фондом Східна Європа. Проект спрямований на залучення громадян до парламентського процесу, підвищення їх поінформованості про діяльність Верховної Ради України, парламентських партій на народних депутатів України. Відбір депутатів, щодо діяльності яких здійснюється моніторинг, відбувався за критеріями пропорційного представництва усіх парламентських сил, гендерного представництва, попередніх показників активності у окрузі.