Дорогі Депутати

Дорогі Депутати від 15 березня 2013

У програмі "Дорогі депутати", спільному проекті телеканалу ТВі та Громадянської мережі ОПОРА, від 15 березня 2013 р. дивіться про таке: столиця і три обласні центри живуть без місцевих голів; Анжеліка запитала депутатів, чи взагалі потрібне місцеве самоврядування; Громадянська мережа ОПОРА і ТВі дослідили, чи дотримали депутати у Криму своїх обіцянок; журналісти ТВі завітали до депутатів-мажоритарників у Львові, а також з'ясовували, чому місцеві жителі проголосували за "Свободу" на останніх виборах. Громадянська мережа ОПОРА та ТВі посприяли тому, що 82 депутати надіслали списки своїх помічників.

Лише кожен п'ятий депутат погодився оприлюднити інформацію про своїх помічників – штатних і громадських. Громадянська мережа ОПОРА та канал ТВі отримали списки помічників від 82 депутатів. Це понад 500 з 4 194 помічників, які допомагають народним обранцям виконувати свої обов'язки.

Найдисциплінованішими виявились УДАРівці – усі 42 депутати фракції "розсекретили" своїх помічників. Друга в рейтингу відкритості – "Батьківщина" (перелік своїх помічників надали 26 депутатів фракції). "Регіонали" з великим відривом, але на третьому місці – 5 депутатів фракції не приховують імен своїх помічників. З фракції "Свобода" лише 4 депутати надали дані про помічників, з позафракційних – 3, і з комуністів – 2.

Відмовляючись оприлюднювати інформацію про помічників, депутати часто апелюють до закону про захист персональних даних. Народні обранці з опозиції, оприлюднюючи імена своїх штатних помічників, часто відмовляються "розсекречувати" тих, хто працює на громадських засадах – щоб не підставляти, пояснюють вони. А дехто, як-от Марія Матіос, взагалі ще не має помічників.

Списки помічників депутатів можна знайти на сайті ОПОРИ.

Столиця і три обласні центри живуть без місцевих голів. Миколаїв не має мера два тижні, Херсон – три з половиною місяці, Київ – від липня, у Чернівцях посада міського голови вакантна вже два роки. Верховна Рада позачергових виборів не призначає.

Анжеліка з програми "Дорогі депутати" відвідала засідання парламентського комітету з питань місцевого самоврядування, аби спитати в народних обранців, чи так уже й потрібне це місцеве самоврядування. Що відповіли депутати, дивіться в сюжеті.

Цього разу "мажоритари" завітали до народних депутатів зі Львівщини.

"Свободівку" Ірину Сех, котра обиралася на Бродівщині, вдалося знайти у приймальні у Львові. Вона зізналася журналістам ТВі, що після приїзду з Верховної Ради відпочиває, спілкуючись із людьми.

"Я коли приїжджаю із Києва, з того приміщення під куполом, – я їду в село. Може, комусь буде дивно, але від людей, коли послухаєш їхні проблеми, коли посліпкуєшся, розумієш, що мусиш бути сильною, мусиш бути мудрою, мусиш пам'ятати, що на тебе мають надію дуже багато людей", – розповіла Ірина Сех.

Вона зізналася, що іноді люди звертаються з приватними, не властивими оказії, скаргами. І тоді доводиться вислухати, потішити словом, підтримати.

Натомість політолог Тарас Возняк не погодився із думкою, що Львів – "свободівське" місто. Він нагадав, що в обласному центрі за партію Тягнибока проголосувала лише третина виборців. Мотивація ж, чому люди довірилися "Свободі", – це бажання, щоб в парламенті була присутня нова фракція.

"Із політологічної точки зору дуже багато людей – і не тільки у Львові, а й у Києві, – голосували за те, щоб "Свобода" була як політичний факт у парламенті", – вважає Возняк. 

Журналістам ТВі також вдалося поспілкуватися з міським головою Андрієм Садовий. Той не погодився з думкою, що роль депутата – "вибивати" гроші на свій округ. Садовий вважає: якщо зміцнити місцеве самоврядування, то потреба в "індивідуальному лобізмі" відпаде.

"Я би хотів, щоб депутати, усвідомлюючи своє служіння перед Україною, подумали про те, щоб створити сприятливі умови, щоб самоврядування зайняло належне місце", – заявив Садовий.