А як у них?

А як у них? Дрес-коди парламентів країн світу: заборони і дозволи

А як у них? Дрес-коди парламентів країн світу: заборони і дозволи

Дрес-код – це писані або неписані правила щодо одягу.  Переважно його прописують для працівників компаній, держслужбовців. В деяких парламентах світу встановлені правила, яких мають дотримуватись в підборі одягу члени парламенту, журналісти, відвідувачі. Хоча формальні правила затверджені, їх досить часто просто ігнорують. 

В Киргизії питання зовнішнього вигляду парламентарів, державних службовців та тих, хто відвідує засідання парламенту, прописали включно з рекомендаціями щодо використання парфумів. Регламентний комітет затвердив «Правила зовнішнього вигляду», згідно з якими держслужбовцям жіночої статі рекомендувалось носити класичний костюм (жакет, спідницю чи штани), плаття в стриманих тонах. Відкриті блузи, сарафани, плаття, що відкривають плечі, живіт, спину – не рекомендуються. Законотворці не рекомендують такою носити масивні, яскраві прикраси, мережива, тафту, шифон, парчу, елементи з блискучими вишивками та бісером. Не вітаються парфуми з важким та насиченим ароматом, яскравий макіяж та манікюр. Для чоловіків рекомендується строгий діловий костюм класичного крою неяскравих тонів. З прикрас – обручка, запонки, защібка для краватки. Кросівки, трикотажні об’ємні речі, светри, джинси, футболки, спортивні костюми – поза межами парламенту. Чоловікам заборонили також приходити до зали засідань неголеними. Для журналістів було написано окремий регламент, який визначає, що вони повинні одягатись «достойно» і «класично».

Восени в Державній Думі Росії буде введений дрес-код для журналістів. Під заборону потрапили рвані джинси, шорти, коротенькі спіднички і шльопанці, декольтований одяг та розстібнуті футболки. В апараті Держдуми запевнили, що до кольору і фасону одягу претензій мати не будуть.

У Грузії дрес-код для парламентарів прийняли в 2006 році. Згідно з ним, депутатам заборонено з’являтись на засіданнях парламенту без краваток, в джинсах та майках, шортах і светрах. Дрес-код – костюм та краватка, без щетини. Для жінок – ділові костюми, строгі плаття та причесане волосся.  Хоча на практиці та з відео, поданого нижче, видно, що дрес-коду не дотримуються:

В ізраїльський Кнесет зась заходити як членам парламенту, так і журналістам в футболках, шортах, джинсах, а для жінок – в кофтах з глибокими вирізами в зоні декольте.  

В парламенті ПАР з весни цього року триває дискусія щодо нового дрес-коду. Правда, мова тут йде про парламентарів. Питання постало щодо однакового яскраво-червоного вбрання, яке носять члени партії борців за економічну свободу. Партійці (а їх 25 в парламенті) стверджують, що такий одяг символізує солідарність з робочим класом. В той час як інші депутати наголошують, що такий одяг надто виділяється. Загалом в парламенті обговорюється питання ще 500 правил, які діють. Зокрема, обов’язок чоловіків-депутатів бути на засіданнях парламенту з непокритою головою. Зараз багато чоловіків та жінок представляють народи, де потрібно ходити в традиційному вбранні, де головний убір є його невід’ємною частиною. Окрім того, парламент ПАРу дуже гаряче обговорював дрес-код однієї з наймолодших парламентарок Ліндів Мазібуко. Парламентарі закидали їй, що вона одягається невідповідно і повинна бути «арештована поліцією моди».  


В Нігерії питання вбрання депутатів поставлене на найвищому рівні. Парламентарі, окрім того, що отримують одну з найвищих заробітних плат (12 тисяч євро в місяць), до того ж отримують для купівлі одягу 1625 євро для членів Національної асамблеї і 2000 євро для сенаторів.

В Європарламенті прописане правило, за яким пані мають носити формальний одяг (спідницю і піджак або штани та піджак, а чоловіки – костюми (смокінги вітаються, але не є обов’язковими). Галстуки чи метелики рекомендуються, але не є вимогою. У випадку, якщо одяг неформальний, то в такому випадку делегата не пустять на засідання. Неформальний одяг дозволяється під час соціальних активностей. Тільки у випадку Благодійного балу потрібно дотримуватись дрес-коду (коктейльні сукні, спідниця й блузка - для жінок та костюм, сорочка, галстук – для чоловіків). Для журналістів дрес-коду не прописано. Та й самі парламентарі не завжди його дотримуються.

Парламент Греції в 2013 році ввів дрес-код для депутатів. Зокрема, депутатом не можна приходити на засідання в рваних джинсах, старих і пом’ятих костюмах, відкритому одязі.

В Великобританії парламентський дрес-код передбачає, що чоловіки мають носити сорочку і краватку, а жінки – одяг в діловому стилі. Футболки зі слоганами не дозволяються. Однак тут теж не особливо дотримуються правил. В такому випадку головуючий робить зауваження порушнику.

В той час, як в більшості країн введені дрес-коди обмежувального характеру, в Туреччині в 2013 році жінкам дозволили носити штани. Перед цим їм дозволили ходити без хустки.

Надія ВІРНА

Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.